Podróżowanie w ciąży. Do kiedy można bezpiecznie podróżować w ciąży?

Podróżowanie w ciąży to temat często pojawiający się w kontekście wakacyjnych wyjazdów. Do którego miesiąca można podróżować samolotem? Kiedy zrezygnować z podróży na długich dystansach? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Podróżowanie samolotem w ciąży. Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem?

Podróżowanie w ciąży jest bardzo ważnym tematem dla przyszłych mam. Dotyczy to zarówno pań, które miały zaplanowane wakacje, gdy dowiedziały się o ciąży, jak również tych, które na co dzień pokonują spore odległości, np. aby dotrzeć do miejsca pracy. W ich głowie pojawiają się wątpliwości co do tego czy mogą to robić tak jak dotąd, czy muszą one wprowadzić jakieś ograniczenia.

Jeden z najczęściej poruszanych przez przyszłe mamy tematów to podróżowanie samolotem w ciąży. Ogólne wskazania mówią o tym, że kobieta w ciąży może bez problemów podróżować w ten sposób. Jednak pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny i nim zdecydujemy się na wycieczkę z przelotem, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli nie znajdzie on przeciwwskazań, wtedy możemy spokojnie planować wyjazd. Jeśli jesteśmy w zaawansowanej ciąży warto zorientować się czy dane linie lotnicze nie mają wewnętrznych zasad dotyczących przewożenia ciężarnych - we wszystkich funkcjonują pewne ograniczenia lub konieczność posiadania zaświadczenia lekarskiego.

Lot samolotem w ciąży najlepiej planować na drugi trymestr. Jest to optymalny czas - w pierwszym trymestrze wskazuje się, że zmiany ciśnień mogą mieć negatywny wpływ na kształtujący się płód, z kolei w trzecim duże rozmiary brzuszka mogą utrudniać komfortowe i bezpieczne podróżowanie.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy w ciąży można latać samolotem to przede wszystkim skonsultuj się ze swoim lekarzem, a gdy uzyskasz od niego zielone światło, wówczas zweryfikuj wymagania linii lotniczej.

Jazda samochodem w ciąży. Czy w ciąży można jeździć samochodem?

Jazda samochodem w ciąży to niemalże konieczność. Ułatwia dotarcie do pracy, po zakupy czy na wizyty lekarskie. Podróżowanie samochodem w ciąży jest całkowicie bezpieczne, jeśli ciąża ma fizjologiczny przebieg i nie pojawiają się żadne komplikacje. W innym wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i stosować do jego zaleceń.

Przy temacie podróżowania w ciąży samochodem pojawia się kwestia zapinania pasów. Według polskiego prawa drogowego kobieta w widocznej ciąży nie jest zobowiązana do zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednak jak wskazują specjaliści jest to błędne podejście, gdyż w przypadku kolizji lub wypadku, zarówno matka jak i dziecko są narażone na wielkie niebezpieczeństwo. Dlatego też każda kobieta w ciąży bez względu na jej etap powinna zapinać pasy bezpieczeństwa. W trosce o siebie i dziecko należy wyposażyć się w specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa (można je także wypożyczyć), dzięki którym pas biodrowy jest tak prowadzony by nie uciskać dolnej części brzucha, a jednocześnie zabezpieczać kobietę i dziecko przed ewentualnymi konsekwencjami wypadku.

Długa podróż samochodem w ciąży może być uciążliwa, zwłaszcza pod koniec ciąży. Dlatego planując taki wyjazd, warto wkalkulować czas na częstsze postoje w celu rozprostowania nóg i rozruszania się (a przy tym także skorzystania z WC). Warto także pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, które pomoże uniknąć bolesnych skurczy mięśni. 

Zobacz wideo Najczęstsze pytania mam. Czy dziecko jest już najedzone? Jak reagować na kolkę?

Kiedy podróż w ciąży jest niebezpieczna?

Kiedy podróż w ciąży jest niebezpieczna? Podróżowanie w ciąży bez względu na to, czy jest to ciąża prawidłowa, czy taka, w której występują komplikacje, jest męczące dla kobiety. Dlatego nawet te panie, które czują się na co dzień dobrze nie powinny planować wyjazdów w pierwszym i trzecim trymestrze. Pierwszy zazwyczaj cechują poranne mdłości, zmęczenie, zawroty głowy, czyli dolegliwości, które wykluczają komfortowe przemieszczanie się na dużych odległościach. Z kolei w trzecim trymestrze kobiety są bardziej narażone na zmęczenie, ale też dolegliwości bólowe będące efektem obciążenia, jaki generuje rosnący brzuch. 

Podróż w ciąży może być niebezpieczna dla pań, które mają problemy z jej donoszeniem. W takim wypadku każdą aktywność należy szczegółowo omówić z lekarzem. 

Zobacz też: Hashimoto a ciąża. Choroby tarczycy: objawy i leczenie

Podróż w pierwszym, drugim czy trzecim trymestrze ciąży? Kiedy zaplanować wakacje?

Kiedy najlepiej zaplanować podróż? W pierwszym, drugim czy trzecim trymestrze ciąży? Jak już wyżej wspomniano, planując wakacje ciężarna powinna skupić się na okresie drugiego trymestru. To najlepszy czas na podróżowanie bez względu na rodzaj środka lokomocji. W drugim trymestrze zazwyczaj odpuszczają wszelkie typowe dolegliwości ciążowe, a kobieta czuje się wypoczęta i pełna energii. Nie doskwiera jej także zwiększona waga, gdyż na tym etapie zazwyczaj na liczniku jest tylko kilka kilogramów więcej. Jest to więc najlepszy czas, by cieszyć się urokami podróżowania. Co ważne, większość linii lotniczych nie wymaga żadnych dodatkowych zaświadczeń od pań znajdujących się w II trymestrze. A oto szczegółowe wymagania:

  • British Airways - do 36. tygodnia (ciąża pojedyncza bez komplikacji), lub do 32. tygodnia (ciąża mnoga); od 28. tygodnia ciąży linie wymagają zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży samolotem w ciąży
  • EasyJet - do 27. tygodnia ciąży włącznie można podróżować bez zaświadczenia lekarskiego;  między 28. a 35. tygodniem należy posiadać zaświadczenie wydane przez lekarza zezwalające na odbycie podróży
  • Emirates - do 29. tygodnia ciąży bez żadnych dodatkowych informacji; po 29. tygodniu -  zaświadczenie lekarskie; po 36. tygodniu ciąży pojedynczej zakaz latania
  • Lufthansa - do 36. tygodnia ciąży lub do 4. tygodnia przed terminem porodu 
  • PLL LOT - do 32. tygodnia ciąży za zgodą lekarza prowadzącego bez zaświadczenia; po 32. tygodniu ciąży wymagane jest wypełnienie formularza.

Wyjazd nad morze w ciąży, a może wyjazd w góry w ciąży?

Co wybrać - wyjazd w ciąży nad morze czy w góry? A może wyjazd za granicę w ciąży? Tak naprawdę kierunek wyjazdu zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Pamiętajmy jednak, aby przewidzieć różne sytuacje, które mogą nas spotkać. Wyjazd w góry w ciąży może nie wyglądać tak jak dotychczasowe wypady w takie rejony, chociażby ze względu na słabszą kondycję i szybsze męczenie się, zadyszki itp. Wyjazd nad morze z kolei stwarza okazję do kontaktu z wodą, o której stanie wiemy niewiele, a to może przełożyć się na niepożądaną w ciąży infekcję. Dlatego decydując się na formę wypoczynku, należy starać się przewidzieć wszelkie konsekwencje wynikające z podejmowanych przez nas aktywności.

Podróż w 33 tygodniu ciąży. Jak ją dobrze przygotować?

Podróż w 33 tygodniu ciąży może okazać się koniecznością. Jak się do niej przygotować, aby spędzić ją bezpiecznie i komfortowo?

  • postaraj się wybrać miejsce, w którym będziesz czuć się bezpiecznie (np. w okolicy znajduje się dobry szpital lub lekarz, któremu możesz zaufać)
  • zaplanuj podróż tak, aby uwzględniała twoją potrzebę odpoczynku (jeśli jest to duża odległość, weź pod uwagę konieczność zrobienia kilku przystanków lub nawet zaplanuj nocleg w tranzycie)
  • nie oszczędzaj na ubezpieczeniu - jeśli wyjeżdżasz w ciąży za granicę, koniecznie ubezpiecz się, aby na wypadek nagłej sytuacji czuć się bezpiecznie i w każdej chwili móc skorzystać z opieki lekarskiej
  • zabierz ze sobą podręczną apteczkę - oprócz standardowych środków i przyjmowanych leków zabierz też środki przeciw biegunce lub te na chorobę lokomocyjną
  • nie zapomnij o przekąskach i właściwym nawodnieniu - w samolocie, pociągu czy samochodzie musisz mieć ze sobą zestaw zdrowych przekąsek, które powstrzymają głód, a także zapas wody
  • postaraj się nie pozostawać przez dłuższy czas w bezruchu - jeśli podróżujesz samolotem lub pociągiem postaraj się zmieniać pozycję, a nawet pospacerować, z kolei jadąc samochodem, zrób krótką przerwę na delikatną gimnastykę.

Zobacz też: Konflikt serologiczny: czym jest, jak się objawia i jakie może mieć konsekwencje?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.