Tęczowe dziecko to wielka radość, ale też strach. Niektórzy wciąż nie rozumieją tego pojęcia. "Dostałam trójkę dzieci, kiedy przyszedł na to czas"

Tęczowe dziecko to dziecko, które przyjdzie na świat po śmierci wcześniejszego nienarodzonego dziecka, bardzo skomplikowanym porodzie lub trudnej ciąży. Tęczowe dzieci wnoszą do życia rodziców wiele nadziei i radości. Ich narodziny wiążą się jednak też z poczuciem starty.

Tęczowe dziecko - kim jest?

Poronienie lub narodziny martwego dziecka to bezsprzecznie jedno z najgorszych doświadczeń rodziców. Matki nigdy nie zapominają o swoich nienarodzonych dzieciach. Myślą o nich każdego dnia, zastanawiają się, co by było gdyby.

Większość – ale nie wszystkie – kobiet po tak trudnych doświadczeniach ponownie decyduje się zajść ponownie w ciążę.

O tych trudnych doświadczeniach opowiedziała redakcji edziecko.pl Kasia, która straciła troje dzieci.

Najważniejsze, aby nigdy nie zwątpić

- mówi dziś, patrząc ze wzruszeniem na synów i córkę.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kasia, mama tęczowych dzieci: Przy drugim poronieniu znałam już procedurę. Nikt nie pytał o pogrzeb, ciąża była zbyt wczesna

Tęczowe dziecko. Za nimi zawsze jest trudna historia

Kasia zaszła w drugą ciążę. Czuła się świetnie, dużo pracowała.

 Pamiętam dobrze, jak któregoś dnia poszłam do łazienki umyć winogrona, chwilę później dzwoniłam zapłakana do męża. Zobaczyłam plamę krwi

- wspomina.

Pojechaliśmy do szpitala. Kiedy w trakcie badania USG usłyszałam bicie serduszka, spokój powrócił. Zostałam w na obserwacji - dodaje Kasia.

Kolejne badania, kolejne USG i tragiczny, suchy, komunikat.

Tam już nic nie ma. Komórka jajowa nie przetrwała, krwawienie było zbyt silne, organizm nie był gotowy na przyjęcie dziecka. Zrobimy czyszczenie i puścimy panią do domu - dodał. Tak po prostu, bez żadnej informacji o przyczynie, bez pocieszenia i wsparcia

- opowiada.

Brak wsparcia ze strony lekarzy jest częstym problemem. Kobiety zostają ze swoją tragedią same, nikt nie tłumaczy, co się stało, czy ciąża mogła potoczyć się inaczej.

Zobacz wideo Jakie objawy w ciąży mogą niepokoić? Kiedy udać się do lekarza? "To newralgiczny moment"

Tęczowe dzieci. Poronienie to temat tabu

Dlaczego tak się dzieje? Ludzie nie wiedzą, jak rozmawiać z rodzicami, którzy tego doświadczyli, bo boja się, że mogą ich w jakiś sposób urazić. Na szczęście to się zmienia. Świadomość jest coraz większa.

Najważniejsze, aby nigdy nie zwątpić

- mówi Kasia, którą los doświadczył szczególnie mocno. Po pierwszy poronieniu zachodziła w ciążę. Poroniła jednak trzy razy.

Dostałam trójkę wspaniałych, zdrowych dzieci, kiedy przyszedł na to czas. Nie zawsze jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami

- opowiada mama tęczowych dzieci.

Całą historię Kasi przeczytacie TU.

Więcej o: