Przeziębienie w ciąży może objawiać się katarem, kaszlem, bólem głowy i gardła, a także apatią i zmęczeniem. Chociaż istnieje teoria, że przeziębienie powinno samoistnie przejść w ciągu siedmiu dni, nie warto sprawdzać jej na własnym przykładzie.
Zwróć uwagę na to kiedy zaczęły się objawy. Przeziębienie może trwać od 7 do 10 dni. Ale kiedy jesteś w ciąży, nie powinnaś pozwolić, aby przeziębienie trwało dłużej niż siedem dni bez rozmowy z lekarzem o objawach
- apeluje w rozmowie z Insider Octavia Cannon, położnik-osteopatyczka i ginekolog. Istnieją sposoby na przeziębienie w ciąży, które nie są inwazyjne. A na rynku dostępne są również specjalne leki na przeziębienie w ciąży.
Leczenie przeziębienia w ciąży przeważnie polega m.in. na stosowaniu leków. Wiele kobiet obawia się o to, czy leki nie będą miały negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Dobrym wyborem dla ciężarnych jest paracetamol. Jak informuje portal MedicalNews, badania sugerują, że paracetamol jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym do stosowania w czasie ciąży, z zaleceniami, aby stosować najniższą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas. Eksperci zalecają unikanie aspiryny w czasie ciąży, z wyjątkiem szczególnych zastosowań oraz unikanie naproksenu i ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży.
Niskie dawki aspiryny są czasem stosowane w ciąży, jeśli są ku temu wskazania medyczne, ale mogą powodować krwawienie. Twój lekarz powinien być jedyną osobą zalecającą stosowanie aspiryny w ciąży
- mówiła w rozmowie z Insider Octavia Cannon, położnik-osteopatyczka i ginekolog.
Jeśli nie możesz używać paracetamolu, w aptekach dostępne są preparaty dedykowane przyszłym mamom, które w większości opierają się na naturalnych składnikach.
Kaszel w ciąży
Przed zastosowaniem leku przeciwkaszlowego można spróbować użyć ziołowych lub mentolowych pastylek do ssania na gardło, aby złagodzić kaszel lub ból gardła. Według AFP leki przeciwkaszlowe, które dostaniemy bez recepty, wydają się być bezpieczne w czasie ciąży w odpowiednich dawkach. Jednak najlepszym rozwiązaniem może być rozważenie naturalnych metod leczenia.
Większość kropli do nosa nie pomoże w leczeniu kataru w ciąży. Leki przeciwhistaminowe I generacji mają według FDA kategorię bezpieczeństwa C – i nie powinny być stosowane w czasie ciąży. W grupie leków przeciwhistaminowych II generacji cetyryzyna i loratydyna mają kategorię B, co oznacza, że można je stosować, jeśli istnieje taka potrzeba i lekarz wyraża na to zgodę.
Kluczowe w walce z katerem jest nawilżanie śluzówki. Katar w ciąży będzie wówczas mniej uciążliwy i zmniejszy się obrzęk śluzówki. Niektóre mamy polecają w tym celu sól fizjologiczną i sole morskie. Niestety nie sprawdzają się one u wszystkich. Warto spróbować też inhalacji z olejków eterycznych, które przyniosą ci wyraźną ulgę. Ponadto przydatna może okazać się też maść majerankowa.
Co na przeziębienie w ciąży? Poza lekami możesz wspomagać się domowymi sposobami na przeziębienie w ciąży. Ważny jest odpoczynek podczas choroby. Organizm potrzebuje czasu na powrót do zdrowia. Leżenie z podniesioną głową może pomóc w oddychaniu i zmniejszyć duszności. Picie dużej ilości wody także jest istotne. Soki i koktajle mogą również zapewniać wartości odżywcze, gdy mamy nie mają apetytu.
Wiele osób używa również nawilżaczy pokojowych. Wilgotne powietrze będzie zbawienne, jeśli dokucza nam kaszel i mamy zatkany nos. Pomocne są również ciepłe okłady na głowę, zatoki i ramiona. Zmniejszają ból i wspomagają krążenie krwi.