Początek ciąży - objawy charakterystyczne dla ciąży. Jakie zmiany zachodzą i na jakie sygnały uważać?

Początek ciąży jest bardzo ważny dla przyszłej mamy i dziecka. Jakie zmiany zachodzą wtedy w organizmie kobiety oraz jakie są charakterystyczne objawy? Dowiedz się, które symptomy mogą świadczyć o ciąży i są znakiem, by udać się na kontolę do lekarza.

Pierwsze objawy ciąży są bardzo kluczowe. Dzięki nim przyszła mama może zrobić badania, by potwierdzić ciążę. Co dzieje się w ciele kobiety ciężarnej w pierwszych dniach oraz kiedy należy udać się do lekarza?

Zobacz wideo Szkoła rodzenia a rzeczywistość pandemiczna. Jaką wybrać? Dlaczego przygotowanie jest ważne?

Pierwsze objawy ciąży - czyli co "mówi ciało"

Jednym z najbardziej znanych symptomów, który może świadczyć o ciąży, jest brak miesiączki. Przyczyną tej sytuacji są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, wynikające z zagnieżdżenia się jaja płodowego w macicy. Należy zaznaczyć, że objaw ten nie daje nam stuprocentowej gwarancji ciąży. Zanik miesiączki może oznaczać też problemy hormonalne, nadmierny stres czy niewłaściwą dietę. Z drugiej strony niektóre kobiety mają też lekkie plamienia jeszcze w początkowej fazie ciąży. Przy braku miesiączki warto wykonać test ciążowy, który wykrywa gonadotropinę kosmówkową (HCG) w moczu. Najbardziej wiarygodne będzie jednak badanie krwi zlecone przez lekarza-ginekologa.

Hormon beta HCG, wykorzystywany jest w testach ciążowych i badaniu krwi do stwierdzenia ciąży. Beta HCG - badanie, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś w ciąży

Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne objawy oraz dolegliwości występujące w początkowej fazie ciąży:

  • uczucie zmęczenia;
  • senność;
  • wrażliwość;
  • bolesność piersi;
  • rozdrażnienie;
  • zaparcia;
  • wzdęcia;
  • częstomocz;
  • metaliczny posmak w ustach;
  • nadmierne wydzielanie śliny;
  • odruchy wymiotne;
  • mdłości;
  • wysoka wrażliwość na smaki oraz zapachy;
  • możliwe omdlenie, zasłabnięcie;
  • częste przetłuszczanie się skóry oraz włosów;
  • płaczliwość.

Początek ciąży - na co uważać i z czego zrezygnować? Zmiany, które warto wprowadzić do życia

Początek ciąży: na co uważać i czego unikać? Należy podkreślić, że pierwsze dni czy też tygodnie ciąży są bardzo istotne, jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój naszego malucha. Ciąża jest ważnym czasem, ale jednocześnie bardzo trudnym. Dlatego też ważne jest, aby w tym wyjątkowym okresie szczególnie o siebie zadbać. Należy więc zadbać o odpowiednią ilość snu, często odpoczywać i dbać o właściwą dietę. Zażywaj rozważnie ruchu i świeżego powietrza. Ponadto warto jest zająć się jeszcze kilkoma kwestiami:

  • zrezygnuj z papierosów oraz alkoholu - należy absolutnie zrezygnować z tego typu używek, w szczególności z alkoholu;
  • spożywanie leków konsultuj z lekarzem - dodatkowo staraj się w sposób naturalny wzmacniać swój układ immunologiczny;
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze - kobiety w ciąży powinny unikać miejsc, w którym będą one narażone na zarażenie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o różyczkę (jeżeli nie przechorowałaś jej w dzieciństwie), grypę oraz toksoplazmozę;
  • staraj się unikać sauny i gorących kąpieli;
  • jeżeli przechodzisz chorobę, staraj się nie dopuszczać do bardzo wysokiej gorączki. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się naturalne napary z lipy oraz z malin. Leki przeciwko gorączce - konsultuj z lekarzem;
  • nie wykonuj prześwietleń oraz zdjęć RTG;
  • unikaj chemikaliów wszelkiego typu;
  • zrezygnuj z kawy na rzecz herbatek owocowych oraz soków;

Pierwsze tygodnie ciąży - jak wyglądają?

Pierwsze tygodnie ciąży - czego się spodziewać? Dla wielu przyszłych mam to bardzo trudny czas. Większość z nich, zwłaszcza tych młodych, czuje zakłopotanie i dezorientację. Dlatego też przychodzimy z pomocą i poniżej przedstawiamy, jak wyglądają poszczególne tygodnie ciąży. Na samym wstępie warto jest zaznaczyć, że lekarze wyznaczają początek ciąży nie od dnia zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

  1. TYDZIEŃ I: Cykl możemy uznać za rozpoczęty. W momencie, kiedy dojdzie do zapłodnienia, błona gąbczasta śluzowa zacznie narastać, co zajmie jej też kolejne tygodnie.
  2. TYDZIEŃ II: W drugim tygodniu zwiększa się poziom estrogenów i progesteronu. Wydzielina intymna zmienia konsystencję - co zwiastuje dni płodne. 
  3. TYDZIEŃ III: W trzecim tygodniu pojawia się owulacja. Gotowa komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa w jajniku i jajowodem przemieści się w kierunku macicy. Gęsty śluz (zwykle chroniący wejście do macicy) rozpada się w luźne pasma, pomiędzy którymi plemniki (ale tylko te o prawidłowym kształcie główki i odpowiednim ruchu ogonka) mogą się prześlizgnąć. Następnie plemniki gromadzą się u wejścia do macicy. Kiedy komórka jajowa uwolni substancję chemiczną, plemniki dostają się do jajowodu. Najsilniejszy plemnik przedostaje się przez warstwy ochronne komórki jajowej i łączy z nią. Wówczas tworzy się komórka zwana zygotą. Następnie zaczyna się ona dzielić. Komórki, które powstały w wyniku wielokrotnego podziału nazywamy blastomerami. Zazwyczaj pod koniec tygodnia jajko płodowe przechodzi z jajowodu do macicy.
  4. TYDZIEŃ IV: Na tym etapie blastocysta składa się ze skupionych na jednym biegunie komórek, które tworzą węzeł zarodkowy. Następnie blastocysta umiejscawia się w gąbczastej błonie śluzowej, wyściełającej macicę. Węzeł zarodkowy przekształca się w zarodka. Jest mniej więcej wielkości ziarnka maku.
  5. TYDZIEŃ V: W piątym tygodniu widać już zawiązek główki. Grudki komórek zbierają się w miejscu mózgu, serca czy kręgosłupa dziecka. W okolicy piątego tygodnia zarodek ma dwa mm długości.
  6. TYDZIEŃ VI: Zarodek posiada już główkę, tułów, ogonek - następnie zostanie on wchłonięty przez towarzyszące mu tkanki. Powstaje serce, które zaczyna pompować krew. U dziecka intensywnie rozwija się układ nerwowy. Pod koniec szóstego tygodnia zarodek osiąga cztery mm.

Pokazała, jak wygląda jej brzuch po ciąży. Mama pokazała brzuch po ciąży. "Oto moja skóra, narządy i kości przemieszczające się w nowe lub stare miejsca"

Więcej o: