Ciąża i papierosy - jak rzucić palenie w ciąży? Jaki wpływ na dziecko ma nikotyna?

Palenie papierosów w ciąży jest niezwykle szkodliwe. Zarówno jeżeli chodzi o dziecko, jak i matkę. Niestety jak się okazuje, aż jedna trzecia Polek pali papierosy w ciąży. Dowiedz się, jaki wpływ na płód i ciążę mają papierosy.

Palenie papierosów w ciąży to niestety zjawisko stosunkowo powszechne. Wbrew opiniom lekarzy i specjalistów, w dalszym ciągu wiele kobiet nie rezygnuje z nałogu. Zjawisko to jest wręcz powszechne.

Palenie papierosów w ciąży - standard czy rzadkość?

Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, aż 38 proc. kobiet popala w ciąży, a 11 proc. pali regularnie. Badanie zostało przeprowadzone na 382 oddziałach szpitalnych. W efekcie przepytano około 3300 respondentek. Najgorszy wynik uzyskano w stolicy, gdzie w trakcie ciąży pali prawie co trzecia kobieta.

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Jak rzucić palenie w ciąży? Znajdź motywację

"Jak rzucić palenie w ciąży?" - odpowiedź na to pytanie jest najbardziej pożądana wśród przyszłych mam. Jednakże nie ma na to tak zwanego złotego środka. Musimy pamiętać o tym, że każda kobieta jest inna i ma do wszystkiego nieco inne podejście. Zazwyczaj kobiety, które dowiadują się o ciąży, automatycznie rezygnują z palenia. Z drugiej strony są także kobiety, którym się to nie udało.

Popularnym patentem na rzucenie palenia są tak zwane terapie antynikotynowe, ale są one zabronione w ciąży. Niestety kobiety w ciąży nie mogą korzystać też z tzw. nikotynowej terapii zastępczej (plastrów, gum do żucia, tabletek, inhalatorów nikotynowych). Niektórzy stosują też naturalne metody - napary z dziurawca, lukrecji czy imbiru, które także nie mogą być stosowane przez ciężarne. Kobiety, które spodziewają się dziecka, muszą więc polegać tylko na swojej silnej woli. 

Rzucenie palenia w ciąży - najważniejszy aspekt psychologiczny

Trzeba wiedzieć, że nikotyna - wbrew powszechnej opinii, nie uzależnia tak silnie naszego ciała. Tak zwany głód nikotynowy spada po godzinie albo dwóch od ostatniego papierosa. Główną przyczyną uzależnienia jest aspekt psychologiczny. Nałogowi palacze są przekonani o tym, że papieros daje im wymierne korzyści: że papieros pozwala im zasnąć czy na przykład utrzymać zgrabną figurę. Trzeba jednak wiedzieć, że papierosy nie dają nam żadnych pozytywnych aspektów. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że to "uzależniony mózg" oszukuje nasze ciało.

Innym sposobem rozwiązania tego problemu jest zastosowanie terapii behawioralnej. Polega ona głównie na tym, że musimy przyjrzeć się zestawieniu własnych wewnętrznych przekonań. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: "Dlaczego palę?" zamiast skupiać się na tym, w jaki sposób zerwać z nałogiem. Dzięki takiej analizie będziemy mogli zrozumieć przyczynę problemu, a tym samym dojść do właściwych wniosków oraz działania.

Kobieta w ciążyPlamienie w ciąży - co oznacza? Sprawdź, kiedy udać się do lekarza

Skutki palenia w ciąży - konsekwencje palenia

Skutki palenia w ciąży są szkodliwe zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Według badań naukowych, przeprowadzonych pod kierownictwem prof. Allana Hackshawa z University College w Londynie wynika, że najczęstsze uszkodzenia płodu są spowodowane paleniem papierosów w okresie ciąży. Naukowcy doszli do następujących wniosków:

 • palenie tytoniu w ciąży zwiększają ryzyko wad rozwojowych;
 • papierosy powodują przedwczesne porody oraz poronienia;
 • palenie przez matkę papierosów może powodować zniekształcenie rączek i nóżek u dziecka;
 • u dziecka może pojawić się tak zwana zajęcza warga;
 • matki są narażone na proces tzw. wytrzewienia. Wada ta objawia się tym, że w powłokach brzusznych pojawiają się ubytki. Co w konsekwencji prowadzi do tego, że pętle jelit lub inne narządy wewnętrzne będą znajdowały się poza jamą brzuszną;
 • konsekwencją palenia papierosów jest też niska masa urodzeniowa;
 • palenie powoduje pojawienie się zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej;
 • palenie przez matkę może prowadzić do infekcji oddechowych;
 • papierosy zwiększają ryzyko pojawiania się chorób alergicznych i chorób przewodu pokarmowego;
 • nałóg matki może doprowadzić do powstania współuzależnienia od tytoniu;
 • papierosy zwiększają ryzyko powstawania nowotworów.

Jak widać palenie papierosów jest nie tylko szkodliwe dla samej matki, ale i dziecka. Palenie papierosów jest ciężkim nałogiem, jednakże można z niego wyjść. Trzeba jedynie znaleźć odpowiednią motywację do działania oraz wewnętrzną siłę.

Czym jest SIDS? Każdy rodzic powinien to wiedziećCzym jest SIDS? Każdy rodzic powinien to wiedzieć

Więcej o: