Endometrioza a ciąża. Ta trudna do zdiagnozowania choroba bywa powodem bezpłodności

Endometrioza a ciąża to spore wyzwanie dla przyszłych mam. Kobiety, które mimo choroby chcą urodzić dziecko, muszą się poddać odpowiedniemu leczeniu, żeby w ogóle zajść w ciążę.

Endometrioza a ciąża to spory problem dla tych z nas, które cierpią na tę chorobę, a jednocześnie chcą urodzić dziecko. Endometrioza jest chorobą, która może utrudnić zajście w ciążę. Powodzenie w zakresie powiększenia rodziny w przypadku kobiet chorujących na endometriozę zależy od rozpoznania i podjęcia właściwego leczenia. Endometrioza to podstępna choroba. Ze zdiagnozowaniem endometriozy bardzo często są kłopoty, bo choroba jest powodem wielu różnych dolegliwości. Kobietom z endometriozą najczęściej dokuczają bolesne miesiączki, zaburzenia cyklu, ból pojawiający się podczas współżycia. Wielu kobietom ból towarzyszy przez wiele lat, bo wydaje im się, że skoro są kobietami, to tak po prostu musi być. Do lekarza udają się, dopiero gdy okazuje się, że nie mogą zajść w ciążę. Na szczęście o endometriozie zaczęły opowiadać celebrytki, dzięki czemu znacznie wzrosła świadomość tej choroby.

Endometrioza a ciąża. Na czym polega ta choroba?

Endometrioza polega na pojawieniu się komórek endometrium (błony śluzowej wyściełającej jamę macicy) poza wnętrzem tego organu. Tkanki endometrium mogą znajdować się w takich miejscach jak: jajniki, otrzewna miednicy mniejszej (zrosty), przepona, przegroda odbytniczo-pochwowa, osierdzie, czy nawet płuca. Na endometriozę jajnika cierpi mniej więcej połowa kobiet, które dotknęła endometrioza.

Endometrioza a ciąża. Przyczyny choroby

Przyczyny Endometriozy nie są do końca znane. W pewnym stopniu choroba może być uwarunkowana genetycznie, może częściej wystąpić u kobiet, które wcześnie zaczęły miesiączkować (ok. 11 roku życia). Nie bez znaczenia są tu także spożywanie alkoholu i kofeiny. Istnieje wiele teorii tłumaczących powody tej choroby, ale żadna nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne kobiety chorują, a inne nie. 

Endometrioza a ciąża. Choroba ogranicza płodność

Jednym z efektów endometriozy jest ograniczenie płodności. Zaawansowane postacie choroby powodują torbiele endometrialne i zrosty w miednicy mniejszej, a to uniemożliwia owulację. Jajowody mogą być niedrożne, pojawiają się też zaburzenia czynności hormonalnych jajowodów.  

Zobacz wideo Czy szczepionki są bezpieczne dla kobiet, które planują zajść w ciążę? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.