Plamienie pod koniec ciąży, na samym jej początku, a może w trakcie? Taka sytuacja może mieć miejsce w różnym czasie i okolicznościach, a w zależności od tego, co będzie jej towarzyszyć, okaże się niebezpieczna lub całkiem bez znaczenia dla przebiegu ciąży. Warto chociażby zwrócić uwagę na przyczyny, które mogą do niej prowadzić, a są to między innymi:
Warto pamiętać, że nawet obfite krwawienie nie musi świadczyć o zagrożeniu dla dziecka czy matki, a nierzadko wystarczy po prostu zmienić dotychczasowy tryb życia i zacząć się bardziej oszczędzać.
Praktycznie u każdej kobiety może wystąpić plamienie w ciąży. Co oznacza taki stan? Jak już zostało zaznaczone wcześniej, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli plamienie występuje na początku ciąży, czasem wskazuje na samoistne poronienie, niemające żadnej wyraźnej przyczyny. Częstym zjawiskiem jest plamienie w pierwszym trymestrze ciąży, które wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie (plamy krwi pojawiają się wtedy, gdy normalnie kobieta powinna mieć miesiączkę). Warto też zaznaczyć, że szyjka macicy, w wyniku opisanych wcześniej zmian, uwrażliwia się, stając się bardziej podatną na krwawienie. Plamienie pojawia się również wtedy, gdy ciężarna kobieta prowadzi zbyt aktywny tryb życia, nie poświęcając czasu na konieczny relaks. W takim wypadku powinno się zrezygnować z niektórych obowiązków i zacząć oszczędzać siły, by nie pogorszyć swojego stanu, a zarazem nie wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka.
Nadżerki również mogą się pojawiać w czasie ciąży i aby im zaradzić, potrzebne jest odpowiednie leczenie. Zdecydowanie bardziej niebezpieczne okaże się krwawienie związane z niskim poziomem progesteronu. Utrudni to bowiem utrzymanie ciąży, za którą ten jest odpowiedzialny, a tym samym łatwo doprowadzi do poronienia. Polipy z kolei mogą powodować dyskomfort, a lekarz z pewnością zaleci ich obserwację, o ile nie będą zbyt duże (niektóre mogą zostać usunięte samoistnie w trakcie porodu). Krwawienie silniejsze niż lekkie plamienie w pierwszym trymestrze ciąży może też wskazywać na ciążę pozamaciczną (sprawdza się to w pierwszej kolejności). Zdarza się ponadto, że kobieta plami w ciąży po odbyciu stosunku. Dzieje się tak, ponieważ ściana pochwy staje się wówczas bardziej wrażliwa, sucha i podatna na otarcia.
Niezależnie od tego, jaką przyczynę plamienia w ciąży się podejrzewa, warto skonsultować się z lekarzem, by ten mógł sprawdzić, czy na pewno wszystko przebiega prawidłowo.
Nierzadko zdarza się również plamienie pod koniec ciąży – co oznacza takie zjawisko? Niekiedy może być całkiem naturalne i wiązać się z przygotowaniami szyjki macicy do nadchodzącego porodu. Jako że jest ona wtedy silnie ukrwiona, nierzadko dochodzi do pęknięcia naczynek krwionośnych, a stąd biorą się niewielkie ślady krwi, zawierające się w wydzielinie z pochwy. Jest to jednocześnie zwiastun zbliżającego się porodu (skraca się szyjka macicy, a zarazem dochodzi do odejścia czopa śluzowego). Skurcze porodowe najprawdopodobniej pojawią się w przeciągu kilku godzin. Oczywiście, każdy przypadek jest indywidualny i nie u każdej kobiety musi wystąpić zauważalne krwawienie (niektóre ciężarne zwyczajnie nie zwrócą na nie uwagi).
Plamienie w trzecim trymestrze ciąży może również wskazywać na łożysko nisko usadowione lub przodujące. W przypadku tego drugiego lekarz może nakazać ciężarnej stacjonarny tryb życia lub zarządzić jej hospitalizację. W przypadku zaniedbania takiej sytuacji może dojść do odklejenia łożyska, a w konsekwencji do krwotoku wewnętrznego, mogącego skutkować śmiercią zarówno dziecka, jak i matki.
Zobacz też: Połóg po cesarskim cięciu - przebieg i dolegliwości. Jak się przygotować do zabiegu? [Poradnik]