Pierwsze objawy ciąży. To nie tylko mdłości i brak okresu

Pierwsze objawy ciąży niektórym przyszłym mamom zdarza się przeoczyć. Inne wiedzą o tym, że zaszły w ciążę nawet tydzień po zapłodnieniu. Pierwsze objawy ciąży mogą być zupełnie nieoczywiste. Jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży u każdej kobiety mogą być nieco inne. Ciąża to wyjątkowy stan i u każdej kobiety przebiega w inny sposób. Niektóre przyszłe mamy całe dziewięć miesięcy czują się rewelacyjnie i nie mają żadnych dolegliwości, inne, już po kilku tygodniach od zapłodnienia czują się fatalnie, nie mają siły wstać z łóżka. Pierwsze objawy ciąży zdradzają ten wyjątkowy stan, ale nie każda kobieta jest w stanie od razu je rozszyfrować.

Hormon beta HCG, wykorzystywany jest w testach ciążowych i badaniu krwi do stwierdzenia ciąży.Beta HCG - badanie, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś w ciąży

Pierwsze objawy ciąży  

U przyszłej mamy, już w pierwszych tygodniach ciąży mogą się pojawić sygnały świadczące o tym, że pod jej sercem rozwija się dziecko. 

  • senność, osłabienie
  • mdłości i wymioty
  • wrażliwość na zapachy
  • obrzęk, bóle piersi, nadwrażliwość na dotyk
  • brak apetytu
  • bezsenność
  • drażliwość
  • zwiększony apetyt
  • przebarwienia w okolicy kresy

Dla wielu kobiet niektóre z tych objawów (poza oczywistym - brakiem miesiączki, chociaż, nie zawsze tak musi być), są impulsem do zrobienia domowego testu ciążowego. Gdy pojawią się na nim dwie kreski, przyszłe mamy często wykonują badanie beta HCG (które jest o wiele bardziej miarodajne) i odwiedzają swojego ginekologa, żeby potwierdzić ciążę. 

Herbata ziołowa (zdjęcie ilustracyjne)Zaparcia w ciąży. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Pierwsze objawy ciąży - u każdej kobiety mogą być inne

W miarę rozwoju ciąży, pierwsze jej objawy mogą ustąpić, chociaż nie zawsze tak się dzieje. Na przykład poranne mdłości, które wielu kobietom doskwierają w pierwszym trymestrze, innym towarzyszą także w drugim, a dla jeszcze innych nie są to wcale "poranne" mdłości, a dokuczają przez cały dzień. Niektórym przyszłym mamom typowa dla pierwszego trymestru senność towarzyszy także w drugim trymestrze. Inne ciężarne mogą się z kolei "pochwalić" brakiem jakichkolwiek objawów ciąży, a o ich odmiennym stanie świadczy jedynie powiększający się brzuch. Nie dokuczają im mdłości, nie czują zmęczenia, pod koniec ciąży nie cierpią z powodu bólu kręgosłupa, czy bezsenności. 

Zobacz wideo

xxxxx

Więcej o: