Czy można zajść w ciążę od razu po okresie? Jest kilka czynników zwiększających szanse

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę od razu po okresie. Spieszymy z odpowiedzią - tak, można zajść w ciążę od razu po miesiączce. Jeśli kobiet ma owulacje zaraz po zakończeniu okresu i uprawia seks w dniach około owulacji, może zajść w ciążę. Co więcej, teoretycznie w ciążę można zajść w każdym momencie cyklu.

Czy można zajść w ciążę od razu po miesiączce?

Jeśli nie chcemy zajść w ciążę, bardzo ważna jest świadoma antykoncepcja. Jest wiele metod, na które możemy się zdecydować. Musimy pamiętać, że zajść w ciążę można w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Szczególnie gdy cykl ten jest nieregularny. Oznacza to, że zajść w ciążę można zarówno przed, w trakcie lub bezpośrednio po okresie.

Czy można zajść w ciążę tuż po okresie? Jak to możliwe?

Aby zajść w ciążę, trzeba uprawiać seks około czasu owulacji. Wtedy jajniki uwalniają komórkę jajową. Im bliżej miesiączki występuje owulacja, tym większe są szanse na zajście w ciążę zaraz po okresie. 

W badaniu z 2019 roku wykorzystano dane z ponad 225 000 aplikacji do monitorowania płodności. Analiza wykazała, że kobiety mogą zajść w ciążę, odbywając stosunek seksualny od 7 dni przed owulacją do 1 dnia po owulacji.

Większość kobiet owuluje w połowie cyklu miesiączkowego, około 14 dnia i prawie zawsze przed dniem 20. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego jest zawsze pierwszym dniem miesiączki, więc owulacja zwykle występuje na około dwa tygodnie po rozpoczęciu miesiączki.

Dla osoby, której czas owulacji waha się w okolicach średniej, zajście w ciążę byłoby możliwe już w 7 dniu, zaraz po okresie, a czasem nawet podczas krwawienia. Dlatego kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, ale chcą uprawiać seks w tym czasie, powinny koniecznie stosować antykoncepcję.

Zobacz wideo LILI ANTONIAK w "Baby Shower"

Czy można zajść w ciążę zaraz po miesiączce? Co sprawia, że staje się to bardziej prawdopodobne?

Pamiętajmy jednak, że zajście w ciążę zaraz po miesiączce jest wciąż mało prawdopodobne. Jeśli staramy się o dziecko, najlepiej uprawiać seks około 12–14 dni przed rozpoczęciem następnej miesiączki.

Jakie czynniki więc sprawiają, że można zajść w ciążę zaraz po miesiączce? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas miesiączki lub tuż po jej zakończeniu może być większe, jeśli:

  • często uprawiasz seks bez zabezpieczeń;
  • masz bardzo krótki lub nieregularny cykl menstruacyjny;
  • jesteś w wieku powyżej 40 lat i zbliżasz się do menopauzy . 
Więcej o: