Infekcje intymne u ciężarnych są szczególnie groźne. Zarówno dla przyszłej mamy, jak i samego dziecka. Dlaczego się tak dzieje?
Zarazki, które wywołują infekcje intymną, mogą dostać się do szyjki macicy, owodni, a w konsekwencji zaatakować dziecko. Niekiedy przedostają się do pęcherza, a nawet nerek kobiety. Mimo, że infekcje intymne są powszechnym zjawiskiem, to nie wolno ich bagatelizować. Jest to szczególnie istotne kiedy kobieta jest w ciąży, a zwłaszcza w trzecim trymestrze. Niestety zdarza się, że panie uznają za upławy to, co jest w rzeczywistości sączącym się płynem owodniowym, który przedostaje się przez pęcherz płodowy. W takiej sytuacji, kiedy wody mają zielonkawy kolor oraz nieprzyjemny zapach, należy podać antybiotyk i przyspieszyć poród, unikając tym samym infekcji wewnątrzmacicznej.
Infekcja intymna w ciąży: przyczyny powstawania mogą być różne. Jednymi z najczęstszych jakie możemy wymienić to:
Co na infekcje intymne w ciąży? Profilaktyka jest najlepszym sposobem przeciwdziałania infekcjom. Nie bez powodu mówi się o tym, że najlepiej przeciwdziałać, a nie leczyć. Zajmując się tym tematem musimy potraktować go wielowymiarowo. Organizm człowieka jest złożonym systemem, więc w tej sytuacji najlepsze będzie podejście holistyczne.
Leczenie infekcji intymnych w ciąży w głównej mierze opiera się na antybiotykach lub środkach przeciwgrzybicznych, które trzeba umieszczać w pochwie. Kuracja zwykle trwa od siedmiu do około 14 dni. Po zakończeniu leczenia należy odczekać około pięciu dni i wykonać ponowne badanie na posiew, aby upewnić się czy choroba została wyeliminowana.