Zaparcia w ciąży. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia w ciąży to problem, który dotyka większość ciężarnych. Na szczęście problem ten równie często da się rozwiązać stosując naturalne metody. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Zaparcia w ciąży to jedna z najbardziej dokuczliwych i rozpowszechnionych dolegliwości ciążowych. Zazwyczaj towarzyszą im także inne problemy związane z układem pokarmowym, takie jak uczucie pełności i gazy. Za wszystko odpowiedzialny jest wysoki poziom progesteronu, który powoduje, że mięśnie rozluźniają się, przez co jelita wolniej pracują, a pokarm gromadzi się i zalega w układzie pokarmowym. To wszystko powoduje powyżej wspomniane sensacje.

Zaparcia w ciąży: jak sobie radzić?

Na późniejszym etapie ciąży do powstawania zaparć przyczynia się też rosnąca macica, która uciska na sąsiadujące narządy (w tym jelita), uniemożliwiając im prawidłową pracę. Z zaparciami w ciąży można radzić sobie na wiele sposobów. Na początek warto wypróbować domowe sposoby, a w przypadku niepowodzenia koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż długotrwałe zaparcia mogą wywołać w późniejszym czasie konsekwencje zdrowotne, m.in. hemoroidy

Zaparcia w ciąży: jak sobie pomóc? Wprowadź więcej błonnika do diety

Każda kobieta, która kiedykolwiek miała problemy natury jelitowej wie, że walkę z nimi rozpoczyna się od wprowadzenia większej ilości błonnika do diety. Ten cenny składnik znajdziemy w świeżych owocach i warzywach, pieczywie pełnoziarnistym czy warzywach strączkowych. Poprawę funkcjonowania jelit może zapewnić nam także niepozorne kiwi, które słynie z właściwości przeczyszczających. Pamiętaj jednak, że jeśli dotąd twoja dieta nie obfitowała w błonnik, to powinnaś wprowadzać go bardzo ostrożnie i stopniowo, by nie wywołać kolejnych sensacji w układzie pokarmowym.

Zobacz wideo Zaparcia podczas ciąży to częsty problem. Jak sobie z nimi radzić?

Co na zaparcia w ciąży? Największym sprzymierzeńcem - woda

Wiadomo, że każdy człowiek powinien codziennie wypić co najmniej dwa litry wody. Kobieta w ciąży powinna pić jej nawet nieco więcej. Wiadomo, że wiązać się to będzie z częstszymi wizytami w toalecie, ale może także pomóc w kłopotach z zaparciami. Duża ilość płynów dostarczana do organizmu, skutecznie zmiękcza stolec i przyczynia się do tego, że treść przewodu pokarmowego przesuwa się sprawniej. Każdy dzień warto zacząć od wypicia na czczo szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny, która dodatkowo będzie stymulować pracę jelit. 

Sposoby na zaparcia w ciąży: dbaj, aby przyjmować posiłki częściej ale w mniejszych ilościach

Układ pokarmowy, podobnie jak cały organizm przyszłej mamy, jest dość mocno obciążony. Nie powinno się go zatem dodatkowo dobijać wielkimi porcjami posiłków, gdyż to także będzie wzmagać występowanie zaparć. Dlatego też starannie planuj posiłki w ciągu dnia - niech pojawią się one częściej na twoim stole, ale za to będą w rozsądnych ilościach.

Rumianek w ciąży: czy może pomóc w zaparciach?

Rumianek jest substancją stosowaną przez kobiety od lat. Picie naparu, okłady z rumianku - to metody stosowane na wiele problemów natury zdrowotnej. Czy rumianek w ciąży pomoże na zaparcia? Ze względu na swoje działanie rozkurczowe może on nieco ulżyć w tego typu dolegliwościach. Jednak napar z rumianku w ciąży należy pić bardzo rozważnie, a najlepiej skonsultować to z lekarzem, gdyż może on stymulować skurcze macicy. Powodem jest zawartość magnezu i wapnia w naparze.

Siemię lniane w ciąży na zaparcia: jak stosować?

Siemię lniane, uznane w ostatnich latach za super food, przyda się także w okresie ciąży. Pomaga ono w problemach z zaparciami i zgagą każdemu, także kobietom w ciąży. Wystarczy łyżka dziennie, aby zauważyć odczuwalną poprawę w tej kwestii. Siemię zawiera spore ilości błonnika, poprawiającego proces trawienia, a także przyczynia się do oczyszczenia jelit z zalegających złogów. Aby zapobiec zaparciom wystarczy codziennie pić napar. Przygotowujemy go gotując płaską łyżkę ziaren siemienia w szklance wody przez około 15 minut. Po ostygnięciu pijemy razem z nasionami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.