Poronienie jest trudnym doświadczeniem. Zanim zaczniemy starać się o kolejną ciążę, musimy przejść żałobę i zaakceptować stratę. Kolejnego dziecko nie można traktować jako zastępstwa czy rekompensaty. W powrocie do zdrowia psychicznego najważniejsze będzie wsparcie bliskich – partnera, rodziców, przyjaciół. Oczywiście w każdej chwili warto skorzystać z porady psychologa. Dobrym pomysłem są też grupy wsparcia dla kobiet, które poroniły. Najważniejszym po tym trudnym doświadczeniu jest otwarcie na pomoc innych.
Doświadczenie poronienia dotyczy także mężczyzny. Także partner musi być gotowy na ponowne zostanie ojcem. Rozmawiajcie, wspierajcie się. Także przyszły tata musi być otwarty na pomoc z zewnątrz – czy to psychologa, czy rodziny.
Koniecznie bądź pod stałą opieką lekarza. Ginekolog ustali przyczynę poronienia. Będzie monitorował stan zdrowia i zleci wszystkie niezbędne badania. Po poronieniach wykonuje się między innymi badania kariotypu, w kierunku trombofilii wrodzonej, badania hormonalne, anatomiczne, immunologiczne i w kierunku chorób zakaźnych.
Będąc pod opieką ginekologa położnika, na pewno dowiesz się, że nawet trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę warto przyjmować kwas foliowy. Zalecaną dawką jest 0,4 mg na dobę. Czy taka wartość będzie dla ciebie wystarczająca, dowiesz się od lekarza.
To banalna rada, którą z pewnością słyszałaś już wszędzie. Zrezygnowanie z używek, uprawianie sportu – na przykład pływania, jogi – zdrowa dieta zwiększą twoje szanse na poczęcie i donoszenie ciąży.