Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie po poronieniu?

Poronienie jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Ale należy pamiętać, że poronieniu (po pierwszym poronieniu) jest aż 90 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka. Należy się jednak dobrze przygotować do kolejnej ciąży.

Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie po poronieniu? Przygotuj się psychicznie

Poronienie jest trudnym doświadczeniem. Zanim zaczniemy starać się o kolejną ciążę, musimy przejść żałobę i zaakceptować stratę. Kolejnego dziecko nie można traktować jako zastępstwa czy rekompensaty. W powrocie do zdrowia psychicznego najważniejsze będzie wsparcie bliskich – partnera, rodziców, przyjaciół. Oczywiście w każdej chwili warto skorzystać z porady psychologa. Dobrym pomysłem są też grupy wsparcia dla kobiet, które poroniły. Najważniejszym po tym trudnym doświadczeniu jest otwarcie na pomoc innych.

Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie po poronieniu? Rozmawiaj z partnerem

Doświadczenie poronienia dotyczy także mężczyzny. Także partner musi być gotowy na ponowne zostanie ojcem. Rozmawiajcie, wspierajcie się. Także przyszły tata musi być otwarty na pomoc z zewnątrz – czy to psychologa, czy rodziny.

Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie po poronieniu? Zrób badania

Koniecznie bądź pod stałą opieką lekarza. Ginekolog ustali przyczynę poronienia. Będzie monitorował stan zdrowia i zleci wszystkie niezbędne badania. Po poronieniach wykonuje się między innymi badania kariotypu, w kierunku trombofilii wrodzonej, badania hormonalne, anatomiczne, immunologiczne i w kierunku chorób zakaźnych.

Zobacz wideo To nie Twoja wina - film stworzony z fragmentów listów kobiet po stracie ciąży

Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie po poronieniu? Przyjmuj kwas foliowy

Będąc pod opieką ginekologa położnika, na pewno dowiesz się, że nawet trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę warto przyjmować kwas foliowy. Zalecaną dawką jest 0,4 mg na dobę. Czy taka wartość będzie dla ciebie wystarczająca, dowiesz się od lekarza.  

Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie po

poronieniu

? Prowadź zdrowy tryb życia

To banalna rada, którą z pewnością słyszałaś już wszędzie. Zrezygnowanie z używek, uprawianie sportu – na przykład pływania, jogi – zdrowa dieta zwiększą twoje szanse na poczęcie i donoszenie ciąży.

Więcej o: