Bezpłatne leki dla ciężarnych. "Lista C jest dużym krokiem naprzód w opiece zdrowotnej nad kobietami w ciąży"

Bezpłatne leki dla ciężarnych - ich lista powstała we wrześniu 2020 roku. Ciąża nie zawsze przebiega tak, jak życzyliby sobie przyszli rodzice i lekarz prowadzący. Ryzyko komplikacji lub powikłań jest wysokie zwłaszcza wtedy, gdy u kobiety występowały wcześniej poważne schorzenia. Dlatego dla przyszłych mam kluczowa jest odpowiednia opieka zdrowotna, w tym farmakoterapia.

Lista bezpłatnych leków dla ciężarnych to istotna pomoc dla przyszłych mam, zwłaszcza tych mniej zamożnych. We wrześniu ogłoszono, które leki są aktualnie bezpłatne dla ciężarnych. Ministerstwo Zdrowia stworzyło specjalną listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży – to tak zwana lista „C”.

Bezpłatne leki dla ciężarnych. Co znajduje się na liście "C"?

Lista bezpłatnych leków dla ciężarnych bejmuje ona 114 pozycji, wśród których znalazły się te najbardziej istotne dla zachowania zdrowia kobiet w czasie ciąży: m.in. insulina na cukrzycę, progesteron pomagający podtrzymać ciążę, lewotyroksyna na zaburzenia pracy tarczycy, a także metoprolol stosowany przy nadciśnieniu. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ kobiety w ciąży wymagają szczególnej opieki zdrowotnej, w tym także precyzyjnej farmakoterapii.

Ciążę nazywamy „stanem błogosławionym”, ale czasami, niestety, skutkuje ona pewnymi powikłaniami zdrowotnymi

- zwraca uwagę prof. dr hab. n med. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Jest to wprawdzie naturalny stan fizjologiczny, ale towarzyszące mu objawy bywają dokuczliwe na tyle, że wymagają leczenia. Zdarza się też, że w następstwie ciąży pojawiają się nowe schorzenia, niezwiązane z nią bezpośrednio. Niekiedy też odnawiają się dolegliwości, które u kobiety wcześniej były zaleczone. Z drugiej strony, zmiany ciążowe mogą też ograniczyć lub spowolnić istniejące schorzenia – nie ma tu reguły.

Bezpłatne leki dla ciężarnych. Przyszłe mamy mogą mieć różne dolegliwości

Niepożądane skutki uboczne ciąży mogą dotyczyć wszystkich układów narządowych, w tym zwłaszcza oddechowego, pokarmowego czy układu krążenia. Wynika to z fizjologii: rozwijający się płód wymusza istotne zmiany w funkcjonowaniu kobiecego organizmu. Do powszechnych dolegliwości należą – ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, a także duszności, omdlenia, żylaki, nietrzymanie moczu, cukromocz czy bóle kręgosłupa. Możliwych objawów jest jednak znacznie więcej. Zazwyczaj nie wymagają one pomocy lekarskiej czy stosowania leków, najczęściej też ustępują samoistnie jeszcze w czasie ciąży lub po porodzie. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą jednak utrzymywać się jeszcze długo po rozwiązaniu, a czasem wręcz pojawiają się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach (tak bywa np. z rozstępami czy nietrzymaniem moczu).

Jeśli ciężarna wymaga farmakoterapii, to z oczywistych względów leczenie powinno być dobrane z wielką starannością, tak by nie zaszkodzić ani dziecku, ani matce 

- przypomina prof. Czajkowski. 

Poza tym potrzebne leki powinny być dostępne dla każdej przyszłej matki, niezależnie od jej sytuacji ekonomicznej. Z tego względu ogłoszona niedawno „Lista C” jest dużym krokiem naprzód w opiece zdrowotnej nad kobietami w ciąży

- dodaje.

Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność
Więcej o:
Copyright © Agora SA