1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny? Jakie są ewentualne przeciwwskazania?

Seks w ciąży można i warto uprawiać! Jednocześnie, mimo zapewnień specjalistów, przyszli rodzice mają w łóżku wiele wątpliwości. Boją się, że współżycie zaszkodzi dziecku. Niepotrzebnie. Wyjaśniamy dlaczego.

Pierwsze objawy ciąży to dla wielu par początek seksualnej wstrzemięźliwości. Tymczasem ginekolodzy, seksuolodzy i położne zapewniają: seks w ciąży jest bezpieczny. Oczywiście wtedy, gdy przebiega ona prawidłowo i nie jest obarczona ryzykiem poronienia lub wczesnego porodu. Poza tymi przypadkami przyszli rodzice mogą bez obaw cieszyć się radością i przyjemnością, jaką niesie ze sobą seks. Tym bardziej że po porodzie, niezależnie od tego, czy odbędzie się naturalnie, czy za sprawą cięcia cesarskiego, czeka ich kilka tygodni przymusowej wstrzemięźliwości, a potem z kolei nowy członek rodziny zrewolucjonizuje ich życie i o czas, ochotę i siłę na seks będzie nieco trudniej. Mimo to, w pierwsze objawy ciąży to czas, gdy często rezygnujemy z seksu lub znacznie ograniczmy ilość zbliżeń. Dlaczego? 

Pary najczęściej kochają się 2 stycznia2 stycznia to oficjalnie Międzynarodowy Dzień Robienia Dzieci. Dlaczego? Seksuolog wyjaśnia

Seks w ciąży: Dlaczego nie chcemy go uprawiać?

Doskonale wyjaśnia ten mechanizm dr Monika Łukasiewicz, seksuolożka i ginekolożka, na łamach książki "Seksuolożki. Sekrety gabinetów" Marty Szarejko.

To raczej mężczyźni nie chcą uprawiać seksu, kiedy ich partnerka jest w ciąży. Nie kobiety. Ewolucja tak to urządziła. U przyszłych ojców obniża się stężenie testosteronu, często spada libido, a organizm szykuje się do jednego - potomstwo ma przetrwać, więc trzeba wspierać matkę w najtrudniejszych momentach. Mężczyzna ma się przygotować do roli ojca, a nie myśleć o seksie! Poza tym mężczyźni się boją - co prawda rzadko który dziś myśli, że penisem dotknie główki dziecka, ale jednak wciąż się takie myślenie zdarza. Czasem słyszę w gabinecie: "Pani doktor, wiem, że to może wydawać się śmieszne, i wiem, że to niemożliwe, ale niestety tak myślę". No i tego seksu często nie uprawiają" 

Badania pokazują, chociaż są rozbieżne, że od 4 do 28 procent mężczyzn, w czasie gdy ich partnerki są w ciąży, zaczyna romans albo odnawia stary. Kobieta, która jest w ciąży, jakby przechodzi do innej sfery - przestaje być ladacznicą, zaczyna być madonną - dodała.

Kobiety w ciąży też często są zablokowane  - myślą, że seks może spowodować poronienie albo jakieś inne problemy z płodem. Zwłaszcza jeśli coś na początku się wydarzy: jakieś plamienie, skurcz, ból, myślą, że to przez seks. Według badań aż 64 procent kobiet boi się zbliżeń w ciąży.

Seks a ciąża: kiedy należy zachować wstrzemięźliwość

- Przeciwwskazania do współżycia jednak nie są dużą grupą i obejmują patologie w obrębie szyjki macicy lub łożyska. Ginekolog podczas rutynowych badań w okresie ciąży informuje pacjentkę o tym, czy występują nieprawidłowości, które mogą stanowić przeszkodę we współżyciu - mówi Joanna Głogowska, seksuolożka, fizjoterapeutka uroginekologiczna z Warszawy. Zapewnia, że zdrowo rozwijająca się ciąża i dobre samopoczucie ciężarnej powinny wręcz być zachętą do regularnego współżycia. - Trzeba pamiętać o tym, że dziecko podczas współżycia w żaden sposób nie jest zagrożone. Członek przecież penetruje pochwę i nie ma kontaktu z dzieckiem. Za pochwą znajduje się szyjka macicy, dopiero później sama macica, dalej błony płodowe, płyn owodniowy i dopiero w tym płynie znajduje się maluch - dodaje Joanna Głogowska. Wyjaśnia też, że wbrew przekonaniom, seks ma pozytywny wpływ na wszystkich uczestniczących w tym akcie, ponieważ podczas współżycia, gdy wydzielają się u matki endorfiny przenoszone są wraz z krwią do dziecka, dodatkowo ruchu posuwisto-zwrotne kołyszą je.

Seks w ciąży: przeciwwskazania 

 • ciąża zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem;
 • plamienia i krwawienia;
 • przebyte w przeszłości poronienie lub przedwczesny poród;
 • przedwczesne odpływanie płynu owodniowego;
 • łożysko przodujące;
 • niewydolna szyjka macicy;
 • infekcja dróg rodnych;
 • choroby przenoszone drogą płciową, (u kobiety lub jej partnera);
 • ostatni trymestr mnogiej ciąży.

Seks w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści

Seks ma bardzo pozytywny wpływ na ogólny dobrostan człowieka. Niezależnie od tego, czy chodzi o kobietę, mężczyznę, czy kobietę w ciąży. - Regularny seks obniża ciśnienie krwi, zwiększa poziom przeciwciał, obniża ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Dodatkowo wydzielana jest endogenna oksytocyna, która redukuje uczucie stresu i w swoisty sposób "przywiązuje" do partnera. Podczas współżycia dochodzi do wydzielania endorfin, które w znaczący sposób redukują dolegliwości bólowe. Nie bez znaczenia jest również to, że podczas seksu szczególnie tego zakończonego orgazmem "ćwiczą się" mięśnie dna miednicy - mówi Joanna Głogowska.

W czasie zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży nie trzeba rezygnować z seksu.W czasie zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży nie trzeba rezygnować z seksu. Shutterstock/Aloha Hawaii

Seks w ciąży: najlepszy jest drugi trymest

Każda kobieta inaczej znosi ciążę, a jej samopoczucie ma bezpośredni wpływ na ochotę na seks lub jej brak. W pierwszej ciąży może być też inaczej niż w kolejnej, nie ma tu reguły. Zwykle też seksualność przyszłej mamy zmienia się wraz z zaawansowaniem ciąży.

 • Seks w pierwszym trymestrze: Pierwszy trymestr często upływa na walce z nudnościami, wymiotach, czy ciągłym zmęczeniu. Wtedy sen wydaje się znacznie bardziej atrakcyjną formą spędzenia czasu niż seks.
 • Seks w drugim trymestrze: Z kolei drugi trymestr przynosi znacznie lepsze samopoczucie i przypływ energii. Kobiety mają wtedy większa (czasem nawet większą niż przed zajściem w ciążę) ochotę na seks. Wszystko za sprawą hormonów. Ich piersi są bardziej wrażliwe na dotyk, lepsze ukrwienie narządów płciowych powoduje, że intensywniej przeżywają orgazmy. Do tego dochodzi jeszcze wzmożone wydzielenia śluzu w pochwie, co powoduje, że jej ścianki stają się bardziej wrażliwe na bodźce.
 • Seks w trzecim trymestrze: Wraz z trzecim trymestrem, mogą się u przyszłej mamy pojawić typowe dla tego okresu dolegliwości m.in.: bóle kręgosłupa, czy parcie na pęcherz, które skutecznie obniżają ochotę na seks i odbierają radość, jaką ze sobą niesie. 

Seks w ciąży: pozycje najlepsze dla kobiety?

Seks w czasie ciąży ma jednak swoje ograniczenia. Chodzi tu oczywiście o pozycje seksualne w czasie zaawansowanej już ciąży. Na początku, w pierwszych miesiącach, gdy brzuch partnerki nie jest jeszcze duży można się kochać w dowolny sposób, jednak w miarę upływu czasu ulubione pozycje przestają być dla niej wygodne. Trzeba szukać nowych. - Jest to indywidualna sprawa partnerów. Kochajmy się w pozycjach, w których partnerka w sposób swobodny będzie mogła oddychać, w której nie będzie doskwierał jej ból kręgosłupa. Ciąża jest dobrym okresem na próbowanie nowych pozycji z powodu stale powiększającego się brzucha - dodaje Joanna Głogowska. W tym przypadku ciężarne kobiety często wybierają pozycję "na jeźdźca" (kobieta siedzi na partnerze), na boku (tzw. na łyżeczkę) i kolankowo-łokciową (od tyłu).

Jakie pozycje są bezpieczne i wskazane dla ciężarnych? Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka? Czy nie wywoła porodu? Dlaczego kobiety w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, zwykle mają większą ochotę na zbliżenia?Jakie pozycje są bezpieczne i wskazane dla ciężarnych? Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka? Czy nie wywoła porodu? Dlaczego kobiety w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, zwykle mają większą ochotę na zbliżenia? fot. Shutterstock/Kaya Shelest

Seks w ciąży: necking

Warto pamiętać, że seks, to nie tylko penetracja. Jeśli przyszła mama należy do tej nielicznej grupy, która z powodów medycznych nie może uprawiać seksu, można postawić na pieszczoty np. necking (z angielskiego "neck", czyli szyja). Szyja i kark to niezwykle erogenne strefy, o których często zapominamy, a których pieszczoty sprawiają zarówno kobietom, jak i mężczyznom wiele przyjemności. Poza tym nawet w zaawansowanej ciąży dostęp do tych miejsc dla partnera jest bardzo łatwy. Necking to doskonała forma gry wstępnej, która może rozbudzić pożądanie u kobiet, które na seks w ciąży nie mają ochoty.

Seks w trzecim trymestrze: może przyspieszyć poród

To doskonała wiadomość dla kobiet, które są już w terminie i bardzo chętnie jak najszybciej powitałyby na świecie swoje dziecko. 

- W spermie znajdują się prostaglandyny, które mogą wpłynąć na dojrzewanie szyjki macicy i pobudzić czynność skurczową macicy. Jednak, by tak się stało musi jednocześnie dojść do szeregu zmian hormonalnych warunkujących gotowość porodową - tłumaczy Joanna Głogowska. -  W terminie porodu, gdy zachodzą odpowiednie dla tego czasu zmiany hormonalne i zwiększa się gotowość porodowa, faktycznie częste współżycie zakończone ejakulacją do pochwy może przyspieszyć finał. Pamiętajmy jednak, że pierwszy poród rządzi się swoimi prawami i że nie wszystkie kobiety w terminie porodu mają siłę i ochotę na seks - dodaje. Nie zaszkodzi jednak próbować, tym bardziej że jak już wiemy - uprawianie seksu, nie tylko w ciąży, daje masę korzyści.

Zobacz wideo Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka podczas ciąży?