Kalkulator tygodnia ciąży. Nie każda metoda liczenia jest wiarygodna

Kalkulatory tygodnia ciąży bazują na różnych metodach. Warto wiedzieć, że wiele z tych internetowych kalkulatorów tygodnia ciąży bazuje na metodzie Naegelego. A nie jest to do końca precyzyjny sposób liczenia i określania tygodnia ciąży. Jak działa kalkulator tygodnia ciąży?

Kalkulator tygodnia ciąży a metoda Naegelego

Wiele kalkulatorów tygodnia ciąży wykorzystuje metodą  Naegelego. Warto wiedzieć, że Franz Naegele to niemiecki ginekolog, który założył, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni. Lekarz w swojej regule założył, że do zapłodnienia dochodzi około 14 dnia cyklu.

Na podstawie tych danych opracował regułę, zgodnie z którą można obliczyć szacunkową datę urodzenia dziecka. To proste - wystarczy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni, odjąć trzy miesiące i dodać rok.

Obecnie jednak wiemy już, że ta reguła nie bierze kilku czynników pod uwagę. Stosując ją w kalkulatorze tygodnia ciąży nie uwzględnia się, że za początek ciąży uznaje się obecnie dzień zapłodnienia, a nie datę ostatniej miesiączki. Wiek ciąży może być więc około dwa tygodnie starszy niż ten rzeczywisty.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kiedy poród? Kalkulatory podają różne terminy. Który z nich jest najbardziej wiarygodny?

Kalkulator tygodnia ciąży – najlepiej udać się do ginekologa

Warto skorzystać więc z dobrego kalkulatora ciąży. Narzędzie pomoże nam przybliżyć datę porodu i oczywiście ustalić wiek ciąży. Nie zapominajmy jednak, że najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który datę porodu ustali nie tylko na podstawie daty ostatniej miesiączki, lecz także porówna ją z obrazem USG. To daje najlepszy obraz sytuacji.

Zobacz wideo Koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży? Epidemiolog odpowiada

Kalkulator tygodnia ciąży a czas trwania ciąży

Niby dobrze wiemy, że ciąża trwa 9 miesięcy. Jednak lepiej posługiwać się w tym przypadku tygodniami. Ciąża trwa 40 tygodni? Takie przekonanie też nie jest do końca precyzyjne. W rzeczywistości ciąża trwa około 38 tygodni, czyli około 266 dni. Warto wiedzieć, że obejmuje czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do wyjścia dziecka na świat. Wyłącznie względy praktyczne spowodowały, że szacuje się ten okres na 40 tygodni. To także pomocne przy używaniu kalkulatora tygodnia ciąży.

Więcej o: