Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa. Przyczyny, powikłania, zagrożenia

Ciąża jednokosmówkowa zawsze występuje w przypadku ciąży mnogiej. Do podziału pojedynczej zygoty dochodzi po 72 godzinach od zapłodnienia komórki jajowej. Kosmówka jest wtedy uformowana i nie dochodzi do rozdzielenia. W przypadku ciąży bliźniaczej oba płody mają więc wspólne łożysko. Czy ciąża jednokosmówkowa niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Ciąża jednokosmówkowa – przyczyny i występowanie

Ciąża jednokosmówka jest możliwa tylko w ciąży mnogiej, podczas której do podziału pojedynczej zygoty dochodzi po 72 godzinach od zapłodnienia komórki jajowej. Kosmówka jest już wtedy kompletna, więc nie dochodzi do rozdzielenia jej. Płody ciąży bliźniaczej mają jedno łożysko. Co warto wiedzieć – ciąża jednokosmówkowa może wystąpić także w ciąży z większą liczbą płodów.

Taka sytuacja dotyczy około 69 proc. ciąż bliźniaczych. Około 30 proc. to ciąże dwuowodniowe, dwukosmówkowe. Tylko jeden procent stanowią ciąże jednokosmówkowe i jednoowodniowe.

Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa jednoowodniowa a ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa

A czym się różni ciąża bliźniacza jednokosmówkowa jednoowodniowa  od ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej dwuowodniowej? Do ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej dochodzi w sytuacji, gdy podział zygoty dokonuje się pomiędzy 4. a 8. dniem od zapłodnienia komórki jajowej. Oba zarodki rozwijają się w oddzielnych workach owodniowych, wspólna pozostaje jedynie płyta łożyskowa. Natomiast gdy do podziału zygoty dochodzi później, między 9. a 12. dniem od zapłodnienia rozwija się właśnie ciąża jednokosmówkowa i jednoowodniowa. Rozdzielenie zygoty po 13. dniu od zapłodnienia prowadzi zazwyczaj do powstania zroślaków.

Zobacz wideo Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka podczas ciąży?

Ciąża jednokosmówkowa -  zagrożenia

Ciąża jednokosmówkowa jest ciążą wysokiego ryzyka. Jednak wynika to głównie z tego, że każda ciąża mnoga jest ciążą wysokiego ryzyka. Wiąże się z takimi powikłaniami jak:

  • przedwczesny poród,
  • poród przedwczesne odpływanie płynu owodniowego,
  • przedwczesne odklejenie łożyska,
  •  łożysko przodujące,
  • nadciśnienie ciążowe i stan przedrzucawkowy,
  • cukrzyca ciężarnych,
  • wielowodzie,
  • występowanie nieprawidłowych położeń płodów,
  • wypadnięcie pępowiny.

Ciąża jednokosmówkowa często więc stwarza liczne zagrożenia.

Więcej o: