Ciąża jednokosmówka jest możliwa tylko w ciąży mnogiej, podczas której do podziału pojedynczej zygoty dochodzi po 72 godzinach od zapłodnienia komórki jajowej. Kosmówka jest już wtedy kompletna, więc nie dochodzi do rozdzielenia jej. Płody ciąży bliźniaczej mają jedno łożysko. Co warto wiedzieć – ciąża jednokosmówkowa może wystąpić także w ciąży z większą liczbą płodów.
Taka sytuacja dotyczy około 69 proc. ciąż bliźniaczych. Około 30 proc. to ciąże dwuowodniowe, dwukosmówkowe. Tylko jeden procent stanowią ciąże jednokosmówkowe i jednoowodniowe.
A czym się różni ciąża bliźniacza jednokosmówkowa jednoowodniowa od ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej dwuowodniowej? Do ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej dochodzi w sytuacji, gdy podział zygoty dokonuje się pomiędzy 4. a 8. dniem od zapłodnienia komórki jajowej. Oba zarodki rozwijają się w oddzielnych workach owodniowych, wspólna pozostaje jedynie płyta łożyskowa. Natomiast gdy do podziału zygoty dochodzi później, między 9. a 12. dniem od zapłodnienia rozwija się właśnie ciąża jednokosmówkowa i jednoowodniowa. Rozdzielenie zygoty po 13. dniu od zapłodnienia prowadzi zazwyczaj do powstania zroślaków.
Ciąża jednokosmówkowa jest ciążą wysokiego ryzyka. Jednak wynika to głównie z tego, że każda ciąża mnoga jest ciążą wysokiego ryzyka. Wiąże się z takimi powikłaniami jak:
Ciąża jednokosmówkowa często więc stwarza liczne zagrożenia.