Program ciąża plus. Lista refundowanych leków się wydłuża

Od listopada obowiązuje nowa lista leków refundowanych i zaszły duże zmiany w preparatach dla kobiet w ciąży. Jak wygląda lista leków w programie ciąża plus? Czy kobiety w ciąży mają powód do zadowolenia?

Program ciąża plus. 397 pozycji

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych. Od listopada 2020 zostają wprowadzone pewne zmiany. Dotyczą one między innymi listy leków dla kobiet w ciąży czy zasad refundacji szczepionek na grypę.

W ramach programu ciąża plus  będzie więcej leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Nowa lista leków refundowanych została wzbogacona o 24 nowe substancje czynne przeznaczone dla kobiet w ciąży. Łącznie na liście leków dla kobiet w ciąży znajduje się teraz 397 pozycji.

Zobacz wideo Koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży? Epidemiolog odpowiada

Co ciekawe lekarze już od 1 lipca mogą przepisywać ciężarnym pacjentkom darmowe lekarstwa. Dotychczas jednak nie istniała lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Lista darmowych leków dla kobiet w ciąży. 114 pozycji i tylko 7 lekarstw

Program ciąża plus. Lista leków

Od początku listopada kobiety w ciąży będą refundowane między innymi:

  • preparaty z kwasem ursodeoksycholowym stosowanych w schorzeniach dróg żółciowych i wątroby (Proursan, Ursocam, Ursopol, Ursoxyn),
  • leki stosowane w terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) (m.in. Fostex, BDS N, Benodil, Budiair, Nebbud, Pulmicort, Symbicort Turbuhaler, DuoResp Spiromax, Alvesco 80, Berodual, Salmex, Symflusal, Flixotide, Foradil, Zafiron, Asmenol, Milukante, Orilukast, Promonta, Ventolin, Pulveril),
  • leki przeciwpadaczkowena bazie karbamazepiny (Amizepin, Finlepsin, Neurotop retard, Tegretol), lamotryginy (Epitrigine, Lamilept, Lamitrin, Lamotrix, Symla), lewetyracetamu (Cezarius, Keppra, Levebon, Normeg, Trund, Vetira), okskarbazepiny (Trileptal, Oxepilax, Karbagen),
  • środki hormonalne przeznaczone do stosowania ogólnego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym (Meprelon, Metypred, Depo-Medrol, Encorton, Encortolon, Predasol).

Przypomnijmy, że leków w ramach programu ciąża plus mają dostęp wszystkie kobiety w ciąży od momentu potwierdzenia ciąży aż do jej rozwiązania.

Więcej o: