Przedwczesny poród - objawy. Czy można zatrzymać przedwczesny poród?

Przedwczesny poród jest obawą chyba wszystkich przyszłych mam. Nawet jeśli data porodu się zbliża, to wszystkie kobiety chcą rodzić w wyznaczonym terminie. Warto wiedzieć, że około 10 proc. kobiet doświadcza skurczów związanych z przedterminowym porodem. Są one odmienne od skurczy Braxtona-Hicksa i są poważną sprawą. Jakie są objawy przedwczesnego porodu?

Przedwczesny poród a skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się w trzecim trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety je odczuwają. Jednak znacząca większość porównuje je jako zacieśnienie się miednicy. Niektóre ciężarne porównują je do ściskania kulki miednicą. Innym wydaje się, że dziecko robi fikołki. Zazwyczaj są to bezbolesne skurcze i nie mają nic wspólnego z przedwczesnym porodu. Ustają po około godzinie

Przedwczesny poród – objawy

Skurcze Braxtona-Hicksa nie są objawem przedwczesnego porodu. Dopiero skurcze, które pojawiają się między 20. a 37. tygodniem i które są wyjątkowo regularne oraz coraz częstsze powinny niepokoić. Wśród najważniejszych objawów przedwczesnego porodu lekarze wymieniają:

  • Skurcze przypominające skurcze menstruacyjne
  • Ból w miednicy, biodrach albo w kroczu
  • Tępy ból dolnej części pleców i/lub ucisk w plecach
  • Skurcze w jelitach
  • Biegunka
  • Większa ilość wydzieliny z pochwy
  • Wodnista ciecz, różowawa lub brązowawa wydzielina, a nawet krew

Jeśli występują powyższe objawy przedwczesnego porodu, koniecznie zgłoś się do lekarza. Szczególnie jeśli towarzyszą im skurcze – więcej niż cztery na godzinę.

Czy można zatrzymać przedwczesny poród?

Czy można zatrzymać przedwczesny poród? Tak. Jednak wszystko zależy od tego jak szybko zareagujesz na objawy przedwczesnego porodu. Lekarz z pewnością zasugeruje ci odpoczynek. Należy się położyć i uspokoić. Pomocne bywa także picie dużych ilości płynów.

Zobacz wideo Tatiana Okupnik wspomina trudny poród.

Jeśli rozpoczniesz przedwcześnie rodzić, Twój lekarz zasugeruje zatrzymanie procesu, np. polecając położenie się i odpoczywanie oraz picie dużych ilości płynów.

Pamiętaj, że możliwość przedwczesnego porodu występuje zawsze. Jednak większość kobiet doświadcza jedynie skurczy Braxtona-Hicksa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.