Koronawirus a ciąża. Czy jest się czego obawiać? O czym muszą pamiętać przyszłe mamy?

Zgodnie z wynikami badania opublikowanymi w informatorze RCOG-Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy kobiety w ciąży nie są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na koronawirusa. Nie powinny jednak tracić czujności. Koronawirus a ciąża - o czym należy pamiętać?

Koronawirus a ciąża – czy jest się czego obawiać?

Choć badania nie wykazały większego ryzyka zakażenia się koronawirusem przez ciężarne, to nie można pominąć faktu, że w trakcie ciąży zachodzą zmiany w układzie immunologicznym. Oznacza to, że niektóre kobiety mogą przechodzić choroby – w tym także COVID-19 – ciężej niż inni. Nie można więc do końca wykluczyć zależności koronawirusa a ciąży.

Koronawirus a ciąża – wpływ na dziecko

Nie ma także żadnych badań, które potwierdzałyby lub sugerowałby wpływ koronawirusa na rozwój płodu lub większe ryzyko poronienia. Oczywiście trzeba pamiętać, że gorączka czy każda nawet najzwyklejsza infekcja w ciąży wiąże się z ryzykiem powikłań. Istnieje więc ryzyko, że COVID-19 może doprowadzić do przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Mogą także wystąpić  takie przypadłości jak niewydolności nerek, zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego czy inne wady wrodzone w pierwszym trymestrze.

Zobacz wideo Koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży? Epidemiolog odpowiada

Koronawirus a ciąża – przebieg porodu

Nie ma oznaczonej najlepszej drogi porodu dla matki chorej na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie decyzji w oparciu o stan kliniczny chorej i wskazania lekarza położnika. Wszystkie decyzje powinny być podejmowane indywidualnie.

Koronawirus a ciąża – o czym trzeba pamiętać?

Na pewno nie można wpadać w panikę. Spokój i zdrowy rozsądek są najlepszym wyjściem w trudnych czasach. Warto unikać miejsc, w których zazwyczaj rozsiewają się wirusy. Takimi skupiskami są na pewno środki komunikacji czy imprezy zorganizowane.

Nie oznacza to, że kobieta w ciąży w obawie przed koronawirusem musi siedzieć zamknięta w domu. Spacery na świeżym powietrzu są jak najbardziej wskazane. Koniecznie należy też zawsze przestrzegać środków ostrożności – dystansu społecznego, zasad higieny czy noszenia maseczek.

Więcej o: