Ciąża rzekoma, inaczej ciąża urojona. Jej przypadki opisywał już Hipokrates

Ciąża rzekoma to trudne doświadczenie dla każdej kobiety oraz jej rodziny. Jest to stan, który jako pierwszy opisał Hipokrates - w około 300 roku p.n.e. Do określenia ciąży rzekomej stosuje się kilka terminów - między innymi pseudociąża i ciąża urojona.

Ciąża rzekoma – co to jest?

Ciąża rzekoma to zespół objawów bardzo zbliżonych do tych, które odczuwa kobieta w ciąży. Niestety w tym przypadku jednak nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Jest to więc zaburzenie natury psychiczno-somatycznej. Kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, ma wszystkie symptomy.

Ciąża rzekoma – diagnozowana od dawna

Pierwszy raz o ciąży rzekomej wspomniał Hipokrates. W medycznych dokumentach z początku XX wieku jest już mnóstwo wzmianek o ciąży rzekomej. Tylko w 1940 jedną na 250 ciąż diagnozowano jako rzekomą. W tej chwili ciąża rzekoma to doświadczenie, które najczęściej spotyka kobiety samotne, pragnące założyć rodzinę. Średnia ich wieku wynosi 33 lata.

Ciąża urojona - objawy

Wśród najważniejszych objawów ciąży urojone jest oczywiście powiększający się brzuch i narządy. Występuje to u 60-90 proc. pacjentek. Dodatkowo występuje:

  • nieregularny cykl miesiączkowy, mdłości,
  • powiększenie piersi,
  • wyciek wydzieliny z gruczołów piersiowych.

Kobiety, u których wystąpiły objawy ciąży urojonej często doświadczają także porodu rzekomego. Bolesne skurcze, które im towarzyszą to skurcze Braxtona Hicksa, które w normalnie przebiegającej ciąży występuje 2. lub 3. trymestrze ciąży.

Organizm tak oszukuje naturę, kobietę, a nawet lekarzy, że w przypadku 18 proc. pacjentek rozpoznaje się ciążę właściwą.

Zobacz wideo Maja Hyży opowiada o ciąży

Ciąża rzekoma – najważniejsze wsparcie bliskich  

Niekiedy partnerzy kobiet w ciąży rzekomej także współodczuwają ten stan. Mają u siebie podobne objawy – powiększony brzuch, bóle i skurcze, nudności. Takie objawy to zespół kudawa.

W przypadku ciąży rzekomej bardzo ważne jest nie tylko świadome i odpowiedzialne podejście lekarza, lecz także wsparcie najbliższych – partnera, rodziny, przyjaciół.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ciąża urojona - przyczyny, objawy, metody leczenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.