Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To umowne rozwiązanie. Jest nazywane tak zwaną regułą Naegelego. Niemiecki położnik Franz Naegele przygotował następujący wzór:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok.
Średni czas ciąży obliczony tą metodą wynosi około 280 dni, czyli 40 tygodni. Reguła ta jednak nie sprawdza się przy cyklach nieregularnych.
Dziewięć miesięcy ciąży dzielimy także na trzy trymestry. Każdy trymestr określa główne etapy rozwoju płodu. Co ciekawe trymestry, choć każdy teoretycznie trwa trzy miesiące, nieco różnią się długością. I tak pierwszy trymestr trwa przez 13 początkowych tygodni ciąży. Wykształcają się wtedy narządy i organy dziecka.
Drugi trymestr zaczyna się w 14 tygodniu ciąży. To czas, kiedy kobiety czują się najlepiej, nie mają niemal żadnych dolegliwości ciążowych.
Trzeci trymestr rozpoczyna się w 18 tygodniu ciąży. Trwa aż do rozwiązania. Podczas tego etapu dziecko rośnie najwięcej i najszybciej przybiera na wadze.
Czas trwania ciąży jednej kobiety może różnić się od czasu trwania ciąży drugiej. Po pierwsze różnica wynika z tego, czy liczony jest od dnia zapłodnienia czy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Ciąża u człowieka, liczona od dnia zapłodnienia, trwa 266 dni, czyli 38. tygodni lub inaczej 9,5 miesiąca księżycowego.
Większość kobiet nie zna jednak daty zapłodnienia. Przy określaniu terminu porodu używa się więc daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest jednak dłuższy i wynosi około 280 dni. Daje to 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Mówimy o sytuacji, w której cykl miesiączkowy trwa 28 dni.