Ile trwa ciąża? Dziewięć miesięcy kalendarzowych, czyli dziesięć księżycowych
Ile trwa ciąża? Pierwszy dzień ciąży
Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To umowne rozwiązanie. Jest nazywane tak zwaną regułą Naegelego. Niemiecki położnik Franz Naegele przygotował następujący wzór:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok.
Średni czas ciąży obliczony tą metodą wynosi około 280 dni, czyli 40 tygodni. Reguła ta jednak nie sprawdza się przy cyklach nieregularnych.
Ile trwa ciąża? Trzy trymestry
Dziewięć miesięcy ciąży dzielimy także na trzy trymestry. Każdy trymestr określa główne etapy rozwoju płodu. Co ciekawe trymestry, choć każdy teoretycznie trwa trzy miesiące, nieco różnią się długością. I tak pierwszy trymestr trwa przez 13 początkowych tygodni ciąży. Wykształcają się wtedy narządy i organy dziecka.
Drugi trymestr zaczyna się w 14 tygodniu ciąży. To czas, kiedy kobiety czują się najlepiej, nie mają niemal żadnych dolegliwości ciążowych.
Trzeci trymestr rozpoczyna się w 18 tygodniu ciąży. Trwa aż do rozwiązania. Podczas tego etapu dziecko rośnie najwięcej i najszybciej przybiera na wadze.
Ile trwa ciąża? Różnice w trwaniu ciąży
Czas trwania ciąży jednej kobiety może różnić się od czasu trwania ciąży drugiej. Po pierwsze różnica wynika z tego, czy liczony jest od dnia zapłodnienia czy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Ciąża u człowieka, liczona od dnia zapłodnienia, trwa 266 dni, czyli 38. tygodni lub inaczej 9,5 miesiąca księżycowego.
Większość kobiet nie zna jednak daty zapłodnienia. Przy określaniu terminu porodu używa się więc daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest jednak dłuższy i wynosi około 280 dni. Daje to 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Mówimy o sytuacji, w której cykl miesiączkowy trwa 28 dni.
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy