Co czuje dziecko w brzuchu mamy, gdy rodzice uprawiają seks? 3 trudne pytania o seks w ciąży

Wokół seksu w ciąży narosło wiele mitów. Przyszli rodzice stają przed wieloma niewiadomymi: Co czuje dziecko, gdy mama i taka się kochają?; Czy podczas seksu rodziców dziecku może stać się krzywda, Czy w ciąży każda pozycja jest dozwolona? Rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na trzy najtrudniejsze, a przy tym najczęściej pojawiające się pytania.

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

To jedno z najpopularniejszych pytań, które młodzi rodzice kierują do lekarzy i specjalistów. Niekiedy para obawia się, że maluszkowi może stać się krzywda, innym razem wydaje im się, że dziecko wszystko słyszy i czują przez to skrępowanie.

Lekarze uspokajają. Seks w ciąży nie przeszkadza dziecku. Dziecko może coś czuć, ale wcale nie musi. W bardzo wczesnym etapie rozwoju nie wie, co robią rodzice. Czuje jedynie ruchy mamy i taty. Są to jednak bardzo delikatne odczucia. Dziecko czuje raczej kołysanie, które zamiast niepokoić wręcz je uspokaja.

Czy podczas seksu rodziców dziecku może stać się krzywda?

Zdecydowanie nie! Seks w ciąży jest bezpieczny i w żaden sposób nie można wyrządzić krzywdy nienarodzonemu dziecku. Nie ma czego się obawiać. Nawet w przypadku bardzo głębokiej penetracji, członek nie może dotknąć rozwijającego się płodu. Zdecydowanie w żaden sposób go nie uszkodzi, nie spowoduje nawet najmniejszego urazu. Ciało kobiety chroni dziecko. Jak? Dziecko zabezpieczają mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyn owodniowy.

Zobacz wideo Seks jest zdrowy. Mamy na to co najmniej 7 dowodów

Czy w ciąży każda pozycja jest dozwolona?

Tu słusznie mogą pojawić się wątpliwości. Nie każda pozycja seksualna jest w ciąży wskazana. Jednak nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem dziecka. Raczej tyczy się to kwestii zdrowotnych i etapu ciąży.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Mama przypomniała rodzicom, aby cieszyli się z rzadkich momentów, które mieli, zanim urodziły się ich dzieci

W pierwszym trymestrze brzuch przyszłej mamy jest niewielki lub nie ma go wcale. Wtedy można kochać się w dowolnej pozycji. Jednak z czasem, gdy dziecko rośnie, a brzuch się powiększa nie każda pozycja będzie dobra. Przyszła mama nie powinna naciskać na brzuch. Niewskazane jest także leżenie na plecach. Te pozycje mogą zaburzyć krążenie krwi. Lepiej więc wybierać pozycje takie, w których kobieta znajduje się na górze lub partner jest z tyłu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.