Herbata z pokrzywy zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. W jej składzie znajdziemy choćby żelazo – tak ważne w diecie ciężarnych. Okazuje się jednak, że picie pokrzywy w ciąży nie jest wcale takie zdrowe. Na dodatek nie ma żadnych badań potwierdzających bezpieczeństwo picia pokrzywy w ciąży.
Z niedawno przeprowadzonych badań – i opublikowanych na łamach The Natural Medicines Database – okazało się, że brakuje wystarczająco wiarygodnych informacji, aby jednoznacznie ocenić wpływ pokrzywy na kobiety w ciąży.
Picie herbaty z pokrzywą lub samej pokrzywy zdecydowanie powinno być dopuszczone jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Wpływ ziół na organizm kobiety ciężarnej jest różny. Każdy organizm reaguje inaczej. Wiele osób jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. A zioła mogą przenikać przez łożysko i nawet szkodzić! Na dodatek często wchodzą w reakcje z lekami czy suplementami diety.
Przede wszystkim stosowanie pokrzywy w ciąży może sprzyjać krwawieniu i zwiększać ryzyko poronienia. Wielu lekarzy odradza więc spożywania herbaty z pokrzywą w I trymestrze ciąży.
Jeśli nawet lekarz prowadzący ciążę pozwoli nam pić herbatę z pokrzywą, koniecznie należy sprawdzić, czy produkt zawiera liście pokrzywy. Jeśli zawiera korzeń pokrzywy, bezwzględnie należy go unikać.
Pokrzywa ma działanie moczopędne i może odwodnić kobietę w ciąży. Dodatkowo wchodzi w reakcje z innymi lekami i suplementami, które tak często przyjmują ciężarne. Zioło to zawiera także substancje, które mogą przypominać działanie insuliny. Taka reakcja może wpłynąć na leczenie cukrzycy u ciężarnej.