Olej z wiesiołka to przede wszystkim bogactwo nienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6. Gdy przedostanie się do organizmu, przechodzi różne przemiany i wspomaga wiele procesów. Do najważniejszych zdrowotnych właściwości tego kwasu należą:
Ponadto kwas GLA (inna nazwa kwasu tłuszczowego omega-6) wpływa korzystnie na procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie człowieka. Znajdziemy go między innymi w spermie. Gdy dociera do macicy, wywołuje skurcze. Dzięki temu wpływa na ruchliwość plemników i ułatwia zajście w ciążę.
A najcenniejszym źródłem kwasu GLA jest właśnie olej z wiesiołka. Jak stosować go na poprawę płodności?
Olej z wiesiołka stosowany w odpowiednich proporcjach może ułatwić zapłodnienie. Warto przyjmować go w dawce 1500-3000 mg dziennie. Stosuje się go od pierwszego dnia cyklu aż do owulacji. Olej z wiesiołka należy odstawić w drugiej fazie cyklu – tak zwanej fazie lutealnej. Wtedy naturalnie podnosi się poziom prostaglandyny i dochodzi do silniejszych skurczy macicy. To mogłoby doprowadzić do odwrotnego od zamierzonego skutku, czyli do bardzo wczesnego poronienia.
Oprócz oleju z wiesiołka warto stosować także olej z siemienia lnianego, tran lub inne bogate źródła kwasów tłuszczowych. Taka terapia powinna działać po mniej więcej dwóch, trzech miesiącach regularnego przyjmowania oleju z wiesiołka.