Skurcze łydek w nocy pojawiają się bardzo często. Najczęściej bolesna dolegliwość dotyczy kobiet w ciąży. Uśmierzenie bólu przynosi masowanie ścierpniętych kończyn, co poprawia ich ukrwienie, jednak nie zapobiega to przed ponownymi skurczami. Jaka jest przyczyna powstawania tego zjawiska u ciężarnych?
Zobacz też: Twardy brzuch w ciąży - co powinna wiedzieć przyszła matka?
Najlepszą metodą walki z nocnymi skurczami łydek będzie właściwa dieta. Kobieta w ciąży ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i mineralne. Dlatego jej jadłospis powinien być zróżnicowany, oparty o produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Nie może w nim zabraknąć artykułów spożywczych obfitujących w magnez, potas i wapń. Poniżej znajdziesz kilka ich przykładów:
Co jeszcze można stosować na skurcze łydek? Ciąża jest szczególnym czasem, kiedy stosowanie leków czy suplementów zawsze i bezwzględnie powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na skurcze, ale nie każdy z nich nadaje się dla przyszłej mamy. Dlatego jeśli masz dokuczliwe skurcze łydek, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu podczas najbliższej wizyty. On zapewne zaleci ci przyjrzenie się diecie i wprowadzenie do niej produktów bogatych w magnez. Jeśli nie odniesie to oczekiwanego skutku, wówczas będzie w stanie dobrać odpowiedni preparat witaminowy, który złagodzi objawy i jednocześnie nie zaszkodzi ani tobie ani dziecku.
Z bolesnymi skurczami możesz radzić sobie również dbając o właściwą aktywność fizyczną. Skurczom sprzyja bowiem pozostawanie w jednej pozycji przez dłuższy czas. Aby im zapobiec należy jak najwięcej się ruszać. Warto ćwiczyć codziennie - można skorzystać ze specjalnych zajęć gimnastycznych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Można także wybrać się na masaż, który rozluźni napięte nogi i poprawi ukrwienie w tym rejonie. Warto także na okres ciąży zrezygnować z ciasnych ubrań i wysokich butów. Wygoda powinna być na pierwszym miejscu. Pomocna może okazać się także poduszka ciążowa. Dzięki niej podczas snu jedna noga zostaje lekko uniesiona, co odciąża kręgosłup, i sprawia że sen jest bardziej komfortowy.
Zobacz też: Nadkwasota w ciąży - występowanie i metody leczenia