Jak liczyć tygodnie ciąży? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo

Jak liczyć tygodnie ciąży? To pytanie pojawia się zaraz po pozytywnym wyniku testu. Sprawdź skuteczne sposoby na obliczenie wieku ciąży i dowiedz się, jak podzielić ten czas na trymestry.
Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność

Ciąża, która rozwija się prawidłowo, trwa dziewięć miesięcy przeliczanych na 40 tygodni. Lekarze za całkiem normalną uznają też sytuację, gdy poród wystąpi dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po planowanym terminie porodu. Warto zaznaczyć, że umowną datą początku ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a nie często podawany termin owulacji.

Tygodnie ciąży a miesiące - zasady odliczania do porodu  

Przyszłe mamy często dużo wcześniej prowadzą dokładne notatki i skrupulatne obliczenia, na podstawie których są w stanie same określić tygodnie ciąży. Termin porodu nie zawsze jednak wypada zgodnie z planem. W Polsce przed czasem rodzi się sześć proc. dzieci. Maluchy urodzone przed 32. tygodniem określa się mianem skrajnych wcześniaków, które na dobry start potrzebują wsparcia. Ich liczba wynosi około 1,5 proc. wszystkich urodzeń. 

Poród przedwczesny - objawyPrzedwczesny poród - objawy. Czy można zatrzymać przedwczesny poród?

Jak liczyć tygodnie ciąży? Podział na tygodnie i miesiące:

 • 1 miesiąc ciąży - od 0 do 4 tygodnia, 
 • 2 miesiąc ciąży - od 5 do 9 tygodnia,
 • 3 miesiąc ciąży - od 10 do 13 tygodnia,
 • 4 miesiąc ciąży - od 14 do 18 tygodnia,
 • 5 miesiąc ciąży - od 19 do 22 tygodnia,
 • 6 miesiąc ciąży - od 23 do 26 tygodnia,
 • 7 miesiąc ciąży - od 27 do 31 tygodnia,
 • 8 miesiąc ciąży - od 32 do 36 tygodnia,
 • 9 miesiąc ciąży - od 37 do 40 tygodnia.

Pierwsze tygodnie ciąży - alternatywne metody liczenia 

1. W przypadku, gdy tradycyjny kalendarzyk się nie sprawdzi, można skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii i obliczyć dokładny tydzień ciąży w dedykowanej aplikacji. Wystarczy, że podamy datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na tej podstawie system oblicza aktualny tydzień oraz prawdopodobną datę porodu. Co więcej, takie narzędzie może okazać się skuteczne dużo wcześniej, już w trakcie starań o dziecko. Na podstawie trzech ostatnich miesięcy aplikacja wylicza czas, w którym jest największa szansa na zajście w ciążę. Dlaczego obliczenia są takie ważne? Pierwsze tygodnie ciąży są kluczowe w procesie rozwoju dziecka, a określenie aktualnego tygodnia pozwoli lekarzowi sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo oraz czy istnieje ryzyko poronienia. Co więcej dzięki tym obliczeniom w późniejszym okresie będzie wiadomo, czy poród odbył się w terminie czy przedwcześnie. 

2. W określeniu tygodnia ciąży może też pomóc reguła Naegelego:

 • określamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki,
 • następnie odejmujemy od tej daty trzy miesiące,
 • dodajemy rok,
 • i siedem dni.

Nie jest to idealna metoda, ponieważ sprawdza się tylko u kobiet, które mają regularne cykle. W przeciwnym wypadku, do otrzymanego wcześniej wyniku, należy dodać różnicę cyklów. To niestety sprawia, że łatwo można popełnić błąd. 

Kalkulator tygodnia ciążyKalkulator tygodnia ciąży. Nie każda metoda liczenia jest wiarygodna

Nie należy się jednak tym aż tak martwić, ponieważ aktualny tydzień ciąży i tak określa lekarz prowadzący. Robi to na podstawie wysokości dna macicy. Co więcej, w określeniu tygodnia ciąży w gabinecie lekarskim pomaga też USG, poprzez określenie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL).

Miesiące i trymestry ciąży - jak liczymy? 

Poniżej krótkie wyjaśnienie, na czym polega podział na trymestry ciąży:

 • I trymestr - to okres od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13. tygodnia ciąży. Do pierwszego trymestru wliczamy po prostu pierwsze trzy miesiące ciąży. 
 • II trymestr - to okres od 14. do 26. tygodnia ciąży. Do drugiego trymestru wliczamy 4, 5 oraz 6 miesiąc.
 • III trymestr - to okres od 27. tygodnia ciąży aż do porodu - 40. tygodnia ciąży . Do trzeciego trymestru ciąży zaliczamy 7, 8 oraz 9 miesiąc.
Więcej o: