Lista darmowych leków dla kobiet w ciąży. 114 pozycji i tylko 7 lekarstw

Ministerstwo Zdrowia przygotuje projekt wykazu refundowanych leków. Nowa lista ma obowiązywać już od 1 września 2020 roku. W spisie lekarstw znalazły się także te dla kobiet w ciąży. Będą całkowicie bezpłatne. Które leki będą darmowe dla ciężarnych?

Wykaz bezpłatnych leków już we wrześniu

Minister Zdrowia poinformował, że od 1 września wejdzie w życie projekt bezpłatnych – w 100 proc. refundowanych – leków. W wykazie znajdą się także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyroby medyczne.

Warto wiedzieć, że w wykazie znajdą się także bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Co ciekawe lekarze już od 1 lipca mogą przepisywać ciężarnym pacjentkom darmowe lekarstwa. Dotychczas jednak nie istniała lista bezpłatnych medykamentów. Przepisy były więc bezużyteczne.

Lista bezpłatnych leków dla ciężarnych

Na liście darmowych leków dla kobiet w ciąży znajdzie się aż 114 pozycji! Pamiętajmy jednak, że są to często te same preparaty, ale w różnych dawkach. Po dokładnym przestudiowaniu listy okazuje się, że jest to tylko siedem leków. Z jednej strony niewiele, z drugiej są to zdecydowanie najczęściej przepisywane przez ginekologów środki dla przyszłych mam.

Zobacz wideo Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

Co znalazło się na liście bezpłatnych leków dla ciężarnych?

  •     Lewotyroksyna - i Euthyrox, i Letrox,
  •     Progesteron – zarówno tabletki podjęzykowe, jak i dopochwowe;
  •     Insuliny, (Mixtard, Polhumin, Actrapid, Novomix, Levemir, Lantus, Insuman Basal, Liprolog),
  •     Dalteparyna – Fragmin,
  •     Enoksaparyna, w tym Clexane, Neoparin, Losmina,
  •     Metoprolol, m.in. Metocard,
  •     Nadroparyna, na przykład Fraxiparine, Fraxodi.

Jak skorzystać z bezpłatnych leków dla ciężarnych?

Aby skorzystać z bezpłatnych leków, należy tylko posiadać dokument stwierdzający ciążę. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz ginekolog, lekarz położnik lub położna. Samą receptę na bezpłatne lekarstwa wystawić może nie tylko lekarz, lecz także sama położna.

WIĘCEJ NA TEMAT NOWYCH KOMPETENCJI POŁOŻNEJ: NFZ wprowadza zmiany od 1 sierpnia. Położne zyskują nowe kompetencje. Mogą wystawić receptę, zrobić i zinterpretować KTG

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.