Progesteron umożliwia zajście w ciążę i prowadzi do pomyślnego rozwiązania. Kiedy jest najważniejszy?

Progesteron to żeński hormon płciowy, który jest bardzo istotny dla rozwoju ciąży, zwłaszcza w pierwszych jej tygodniach. Niedobór progesteronu może doprowadzić do poronienia albo wpłynąć na prawidłowy przebieg ciąży. Co trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest progesteron?

Progesteron  to hormon, który umożliwia zajście w ciążę i jej podtrzymanie. Jego podstawową rolą jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymanie ciąży. Stężenie hormonu wzrasta w drugiej fazie cyklu miesiączkowego – w tzw. fazie lutealnej. Dodatkowo progesteron oddziałuje również na gruczoły piersiowe i ośrodkowy układ nerwowy.

Gdy cierpimy na niedobór progesteronu, możliwe są zaburzenia miesiączkowania - miesiączki stają się nieregularne, krwawienia mogą być bardzo obfite lub bardzo skąpe, a niekiedy miesiączka nie pojawia się przez kilka miesięcy. Dochodzi do takiej sytuacji, gdy jajniki produkują za mało progesteronu.

Progesteron w ciąży

Progesteron najważniejszy jest w pierwszym trymestrze ciąży. Mniej więcej do 8–13 tygodnia ciąży jest wytwarzany przez ciałko żółte, czyli pęcherzyk jajnikowy. Nie znika on po zapłodnieniu, a przekształca się w ciałko ciążowe. Progesteron ma więc za zadanie przygotować śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja płodowego. W ten sposób możliwe jest zagnieżdżenie się jaja.

W kolejnym etapie progesteron jest wydzielany przez łożysko. Nadal ma podtrzymywać ciążę, chronić macicę przed przedwczesną czynnością skurczową. Co ciekawe, w trakcie 9 miesięcy ciąży stężenie progesteronu we krwi wzrasta prawie sto razy! Dopiero przed porodem jego poziom spada. To znak dla macicy, że należy rozpocząć akcję porodową.

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska-Pela o porodzie

Niedobór progesteronu w ciąży

Ważne jest dbanie o właściwy poziom progesteronu w ciąży. Niedobór może sygnalizować, że macica nie jest gotowa na przyjęcie zarodka. Jest cienka i słabo ukrwiona. Ginekolog może zalecić w takiej sytuacji przyjmowanie progesteronu w formie syntetycznej, dopochwowej, domięśniowej lub w formie zastrzyków podskórnych albo doustnie w tabletkach.

Kiedy przyjmować progesteron w ciąży?

  • Gdy na początku ciąży pojawiają się: bóle brzucha, skurcze macicy, krwawienia lub plamienia
  • Gdy cierpisz na przedwczesne skracanie szyjki macicy
  • Jeśli w zaawansowanej ciąży występuje zagrożenie porodem przedwczesnym (np. przy zbyt wczesnych skurczach)

Co ważne wielu lekarzy uważa, że nawet w zdrowych ciążach warto dostarczać progesteron w postaci tabletek lub czopków  przez cały pierwszy trymestr. Zapewni to 100 proc. pewność, co do przebiegu ciąży.

Więcej o:
Copyright © Agora SA