Zespół policystycznych jajników a ciąża. W leczeniu ważna jest dieta i aktywność fizyczna

Zespół policystycznych jajników daje bardzo specyficzne objawy. Mimo to duży odsetek kobiet dowiaduje się o chorobie dopiero po wielu miesiącach starania się o dziecko. Na czym polega PCOS? Jak go leczyć?

Zespół policystycznych jajników – objawy

Zespół policystycznych jajników to nic innego jak zaburzenia owulacji. Schorzenie wpływa nie tylko na zdrowie, lecz także wygląd kobiety. Doświadczony specjalisty potrafi postawić diagnozę tylko patrząc na chorą kobietę i zadając jej podstawowe pytania.

Najważniejszym w diagnozie policystycznych jajników jest obraz USG. Widać na nim liczne pęcherzyki jajnikowe w jajników. To najbardziej symptomatyczny objaw schorzenia. Powoduje to zaburzenie lub brak miesiączki, a także owulacji. Taki stan może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Lekarz powinien zlecić badania poziomu niektórych hormonów. Da mu pełen obraz wszystkich objawów zespołu policystycznych jajników. W przypadku kobiet z PCOS występuje tzw. hiperandrogenizm - nadmierne wydzielanie męskich hormonów płciowych. Może to skutkować łysieniem androgenowym lub nadmiernym owłosieniem na ciele. Dodatkowo często pojawiają się też problemy skórne – takie jak przesuszenia, trądzik – oraz zaburzenia metabolizmu.

Gdy do tego występuje depresja, stany lękowe, możemy mieć pewność. To zespół policystycznych jajników.  

Zobacz wideo O czym świadczą uderzenia gorąca? [NaZdrowie]

Jak leczyć zespół policystycznych jajników?

Znana w sieci lekarka – Mama Ginekolog – zauważa, że zupełnie inaczej będziemy leczyć:

  1. Kobietę, która w danym momencie planuje ciążę:.
  2. Kobietę, która w danym momencie ciąży nie planuje:
  3. Jeżeli u kobiety dodatkowo stwierdzimy otyłość (lub insulinooporność, lub nieprawidłową tolerancję glukozy)

Każdy przypadek należy szeroko omówić z ginekologiem. Mama Ginekolog dodaje:

W leczeniu PCOS – jedną z najważniejszych metod jest ... AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA i DIETA. Udowodniono, że kobiety, które obniżą masę ciała (oczywiście tylko te, które pierwotnie przy rozpoznaniu mają nadwagę) mają dużo większe szanse na naturalne poczęcie bez pomocy lekarzy oraz na poprawę regularności cykli miesięcznych, nie mówiąc już o oczywistym, czyli o poprawie metabolizmu (tolerancji) glukozy.
Więcej o:
Copyright © Agora SA