Ciąża zaśniadowa. To wczesne powikłanie ciąży zwykle kończy się poronieniem

Ciąża zaśniadowa, nazywana także zaśniadem groniastym, jest powikłaniem bardzo wczesnej ciąży. Dochodzi do niej przy nieprawidłowym zapłodnieniu komórki jajowej, Jakie są przyczyny i objawy ciąży zaśniadowej?

Co to jest ciąża zaśniadowa?

Ciąża zaśniadowa jest rodzajem ciążowej choroby trofoblastycznej. Gdy dochodzi do nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowe, ta rozrasta się w macicy. Nie powstaje wtedy płód, łożysko czy płyn owodniowy. Zazwyczaj ciąża zaśniadowa ulega poronieniu.

Ciąża zaśniadowa - objawy

Ciąża zaśniadowa dotyczy bardzo wczesnego etapu ciąży. Zazwyczaj objawy pojawiają się około czwartego tygodnia. Może się zdarzyć, że kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży. Do objawów ciąży zaśniadowej zalicza się między innymi:

  • krwawienie z dróg rodnych,
  • wzmożone wymioty lub mdłości,
  • gwałtowne powiększenie macicy
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • rozległe obrzęki

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ciąża zaśniadowa: przyczyny, objawy, diagnostyka

Ciąża zaśniadowa - rodzaje

Warto wiedzieć, że jest kilka odmian ciąży zaśniadowej. Najczęściej występuje zaśniad groniasty całkowity. Dochodzi do niego na skutek zapłodnienia pustej komórki jajowej przez jeden lub dwa plemniki. Nie ma łożyska lub jest ono nieprawidłowej budowy, nie powstają błony płodowe i nie rozwija się płód.

Drugim typem ciąży zaśniadowej jest ciąża zaśniadowa częściowa. Powstaje, gdy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez dwa plemniki. Łożysko rozwija się tu prawidłowo, ale płód jest genetycznie nieprawidłowo ukształtowany. Jest jednak szansa na urodzenie dziecka.

Bardzo rzadko zdarza się, że w organizmie rozwija się zarówno zaśniad, jak i żywy płód. Gdy matka otrzyma prawidłowe leczenie może jednak urodzić dziecko i wyleczyć zaśniad. To jednak niezwykle rzadkie przypadki. Taka sytuacja zdarza się raz na 100 000 ciąż.

Zobacz wideo Izabela Janachowska: Ciąża to nie jest powód do żartów

Ciąża zaśniadowa – przyczyny

Przyczyn ciąży zaśniadowej może być wiele. Przede wszystkim zdarza się u kobiet, które już wcześniej miały ciążę zaśniadowe. Ale jeżeli ciąża zaśniadowa zakończyła się bez powikłań, ponowne zajście w ciążę zaśniadową wynosi 2 proc. szans. Najczęściej zdarza się ona kobietom po 35. roku życia i tym, które niestety wcześniej poroniły już dziecko. Co ciekawe istotne jest także miejsce zamieszkania. W Europie są one niezwykle rzadkie (1 na 1000 ciąż). Natomiast w Azji, a konkretniej w Indonezji, dochodzi do ciąży zaśniadowej 1 raz na 100 ciąż.