Jak odchodzą wody płodowe? Jak rozpoznać wody płodowe?

Odchodzące wody płodowe są jednym z tych sygnałów, które alarmują kobietę o tym, że zaczęła rodzić. Mogą odchodzić powoli lub stopniowo. I tak naprawdę tylko mogą sygnalizować rozpoczynający się poród. Do narodzin dziecka może - ale nie musi - minąć jeszcze sporo czasu. Co to są wody płodowe i jak je rozpoznać?

Wody płodowe – co to?

Wody płodowe to płyn owodniowy. Jest to substancja, która jest naturalnym środowiskiem dla rozwijającego się płodu. Jej zadaniem jest ochrona dziecka przed bakteriami, amortyzacja wstrząsów i umożliwienie dziecku swobodnych ruchów. Wody płodowe tłumią także dźwięki ze świata zewnętrznego. Płyn ten składa się z wody, witamin, białek, enzymów, hormonów oraz tłuszczy. Zawartość poszczególnych składników wiele mówi o stanie zdrowia matki.

Przed porodem jest ich od 1 do 1,5 litra. Może być ich więcej – nawet ponad 2 litry. Mamy wtedy do czynienie z wielowodziem. Odwrotna sytuacja – ma ilość wód płodowych, nieprzekraczająca 100 ml – nazywana jest małowodziem.

Co ciekawe, wody płodowe zawsze są świeże. W organizmie dochodzi do ich wymiany mniej więcej w ciągu 2 godzin. Zdrowe wody płodowe są zawsze bezbarwne i bezzapachowe. Bardzo rzadko bywają mętne.

Jak odchodzą wody płodowe?

Wody płodowe zaczynają odchodzi, gdy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego. Jest to najczęściej sygnał rozpoczynającego się porodu, a właściwie jego pierwszy etap. Może dojść do tego już przy pierwszych skurczach, wody mogą odejść w trakcie nasilających się skurczów. Nie jest to ani bolesne ani niebezpieczne dla matki czy dziecka.

Bardzo łatwo zorientować się, że wody odeszły. Nie da się tego z niczym pomylić – kobieta w chwili odejścia wód płodowych czuje silny, ciepły strumień wody między nogami. Oczywiście zdarzają się też wody, które wyciekają powoli. Niektóre kobiety odbierają to jako upławy lub nietrzymanie moczu.

Zobacz wideo Maja Hyży opowiada o ciąży

Jak rozpoznać wody płodowe od moczu?

Przede wszystkim wody płodowe od mocz różni kolor. Zdrowe wody płodowe są bezbarwne, a mocz oczywiście jest lekko żółty. W odróżnieniu od moczu mają też konsystencję wody. Ewentualne upławy są raczej ciągnącym się, gęstym śluzem i białym kolorze.

Kiedy wody płodowe są nieprawidłowe?

Świadczy o tym przede wszystkim kolor. Zdrowe wody płodowe są przezroczyste, ewentualnie nieco mętne. Jakiekolwiek zabarwienie wód płodowych, świadczy o nieprawidłowościach i powinno skłonić matkę do jak najszybszego udania się do lekarza.

Najniebezpieczniejsze są wody zielone. Świadczą o niedotlenieniu dziecka, bardzo silnej infekcji, którą przechodzi matka lub o ciąży przenoszonej. W takiej sytuacji matka powinna od razu jechać do szpitala.

Więcej o: