Ciąża na wychowawczym. "Zaszłam w ciążę na urlopie wychowawczym. Jakie mam prawa?"

Ciąża na wychowawczym wcale nie zdarza się tak rzadko. Wiąże się ona dla wielu kobiet ze stresem. Jak rozwiązać tę kwestię z pracodawcą? Czy kobiecie, która zaszła w ciążę na wychowawczym przysługują jakieś prawda? Sprawdzamy.

"Zaszłam w ciążę na urlopie wychowawczym. Jakie mam prawa?" – co robić?

Kobiety, które przebywają na urlopie wychowawczym, mogą na początek skorzystać z dwóch możliwości. Od razu po zajściu w ciążę mogą przejść na zwolnienie lekarskie. Mogą także wybrać pozostanie na urlopie wychowawczym.

Ciąża na wychowawczym - przejście na zwolnienie lekarskie

Jeżeli młoda mam decyduje się na zwolnienie lekarskie, może zgodnie z prawem skorzystać z zasiłku chorobowego z tytułu ciąży oraz urlopu macierzyńskiego. Oczywiście należy dopełnić kilku formalności. Na początek należy zrezygnować z urlopu wychowawczego – wystarczy wrócić na jeden dzień do pracy i od razu przedłużyć zwolnienie lekarskie. Warto nie zwlekać i od razu uprzedzić szefa o ciąży i planowanym zwolnieniu lekarskim. Pamiętajmy też, że zwolnienie lekarskie dostaniemy od lekarza, gdy stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy czy wykonywanie dotychczasowych obowiązków. Należy tu pamiętać o tym, aby zwolnienie przedłożyć pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia.

Po zwolnieniu lekarskim i urodzeniu dziecka, przysługuje oczywiście urlop macierzyński, a następnie urlop rodzicielski. I oczywiście po 52 tygodniach urlop ma prawo do kolejnego wychowawczego. Co ważne, jeżeli kobieta nie wróci do pracy nawet na jeden dzień, to nie nabywa praw do skorzystania z zasiłku chorobowego.

Ciąża na wychowawczym - pozostanie na urlopie wychowawczym

Drugą możliwością jest pozostanie na urlopie wychowawczym. Jeżeli urlop kończy się po dniu porodu, kobieta będzie na wychowawczym przez okres całej ciąży. W przypadku, gdy skończy się przed dniem porodu, część ciąży spędzi na wychowawczym, a część w pracy lub na zwolnieniu lekarskim.

Pozostania na urlopie nie wymaga żadnych formalności. Jednak podczas ewentualnej choroby nie przysługuje zasiłek chorobowy.

Zobacz wideo ANTONIAK

W ciąży kobieta musi podjąć też kolejną decyzję. Jeżeli jest na wychowawczym i pozostaje na nim podczas ciąży może:

  • pozostać na urlopie wychowawczym na okres po porodzie,
  • przerwać urlop wychowawczy przed porodem i po porodzie przejść na urlop macierzyński, a po nim, jeśli będzie chciała, na rodzicielski.

Należy pamiętać, że poród nie przerywa automatycznie urlopu wychowawczego. Jeśli kobieta planuje przejść na urlop macierzyński, musimy zrezygnować z urlopu wychowawczego i złożyć u pracodawcy stosowny wniosek.

Co ważne, jeżeli decydujemy się na kontynuowanie urlopu wychowawczego, wciąż przysługuje zasiłek macierzyński. I to na takich samych zasad, jak w przypadku urlopu macierzyńskiego.

Copyright © Agora SA