Vaccum, inaczej próżnociąg, przystawka. Przyrząd, który budzi lęk u ciężarnych. Słusznie?

Poród wspomagany użyciem próżnociągu wywołuje wiele emocji. To bardzo kontrowersyjna metoda przyspieszenia porodu, którą lekarze wykorzystują, gdy podczas porodu naturalnego doszło do zwolnienia akcji porodowej i kobieta nie możne sama urodzić dziecka. Czy jest to bezpieczna metoda?

Próżnociąg vacuum – co to jest?

Próżnociąg położniczy to swego rodzaju przyssawka. Działa na podciśnienie. Składa się z: przyssawki kauczukowo-silikonownej (inaczej pelota), uchwytu, systemu przewodów i pompy próżniowej. Jak działa próżnociąg vacuum?

Przyssawkę przykłada się do główki dziecka. Wytworzona próżnia pomaga wyciągnąć dziecko przez kanał rodny. Kobieta jest znieczulona zewnątrzoponowo lub miejscowo. Lekarza nacina krocze i delikatnie ciągnie główkę dziecka. Musi być to ruch idealnie zsynchronizowany ze skurczem rodzącej.

Poród próżnociągiem vacuum – kiedy?

Zasadność użycia próżnociągu vaccum występuje tylko w sytuacji, gdy kobieta nie jest w stanie samodzielnie urodzić dziecka. Główka dziecka znajduje się jednak już w dole kanału rodnego. Jest więc zdecydowanie za późno na przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Vacuum można użyć także w sytuacji, gdy istnieje ryzyko niedotlenienia płodu lub pojawiło się zagrożenie zamartwicy dziecka. Wśród wskazań do użycia próżnociągu wymienia się także:

  •  wady serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zagrożenie odklejenia siatkówki u matki
Zobacz wideo Maja Hyży opowiada o ciąży

Poród próżnociągiem vaccum – powikłania

Niestety nie jest to do końca bezpieczna metoda. Dość często zdarzają się powikłania, więc nie należy się dziwić, że kobiety ciężarne boją się użycia próżnociągu vaccum.

Do najczęstszych powikłań po zastosowaniu próżnociągu u maki należą:

  •  urazy szyjki macicy
  •  urazy pochwy

Natomiast u dzieci, które przyszły na świat za pomocą vaccum występują niekiedy:

  • krwiaki i miejscowe uszkodzenia skóry
  •  krwawienie wewnątrzczaszkowe
  • wybroczyny krwotoczne na skórze

Vaccum – zdanie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w Rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego uważa poród próżnociągiem za jedno z najczęstszych przyczyn pęknięcia krocza podczas porodu. Dodatkowo uważa, że próżnociąg może być odpowiedzialny za neuropatię nerwu sromowego.

Więcej o: