Łożysko - wszystko, co musisz wiedzieć. Niektóre kultury uważają je za rodzeństwo noworodka, inne upatrują w nim eliksiru młodości
Łożysko – co to jest?
Łożysko, czyli narząd przejściowy, występuje tylko u ssaków łożyskowych. Waży około 400-500 mg i ma średnicę 20 cm. Zaczyna się kształtować podczas zagnieżdżenia zarodka w macicy. Tworzy się mniej więcej 10 dni po zapłodnieniu i rozwija aż do 18-20 tygodnia ciąży. Rośnie jednak przez całą ciążę.
Funkcje łożyska
Łożysko jest jednym z kluczowych organów w ciąży. Zapewnia przepływ krwi pomiędzy matką a rosnącym płodem. Krew dociera do łożyska za sprawą dwóch tętnic pępowinowych. Już na miejscu krew jest utleniana i nasycana substancjami odżywczymi. Tętnice mają za zadanie także wyprowadzić z organizmu dziecka zbędne produkty przemiany materii i dwutlenku węgla, które są wydalane przez nerki i płuca matki.
Łożysko – problemy, na które trzeba zwrócić uwagę
Podczas ciąży lekarz wielokrotnie bada łożysko. Należy też obserwować własny organizm. Gdy kobieta w ciąży zauważy następujące objawy:
- krwawienie z pochwy,
- ból brzucha,
- ból pleców,
- skurcze macicy,
powinna zgłosić się do ginekologa. Mogą one świadczyć o problemach z łożyskiem. Najczęściej dochodzi do nieprawidłowego działania lub zagnieżdżenia się łożyska. A to poważne zagrożenia dla dalszego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Może dojść do poronienia, a w bardziej zaawansowanym etapie ciąży do zahamowania rozwoju płodu.
Łożysko – poród
Po narodzinach dziecka organizm chce pozbyć się także łożyska. Kobieta w ciągu około 30 minut po porodzie musi "urodzić" także łożysko. Często przyspiesza się to zastrzykiem oksytocyny. Natomiast podczas cesarskiego cięcia łożysko jest odcinane od ściany macicy. W obu przypadkach po łożysku zostaje rana.
Łożysko w różnych kulturach
W Polsce łożysko po porodzie jest uznawane za odpad medyczny. Ale nie wszędzie tak jest. Przykładowo w kulturze indonezyjskiej oraz malezyjskiej łożysko jest traktowane jako rodzeństwo noworodka. Natomiast w tradycji medycyny chińskiej mówi się, że łożysko ma właściwości odmładzającej. Jest to powód, dla którego powinno się je zjeść. Takie praktyki są popularyzowane także w kulturze zachodniej. Jednak wciąż uchodzą za bardzo kontrowersyjne.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Kasia Tusk pokazała zdjęcie z córką. "Dasz dziś chwilę popracować?"
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
- Zęby mleczne - jak dbać i od kiedy leczyć mleczaki? [Fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać