Łożysko - wszystko, co musisz wiedzieć. Niektóre kultury uważają je za rodzeństwo noworodka, inne upatrują w nim eliksiru młodości

Łożysko jest kluczowe podczas rozwoju dziecka. To tak zwany narząd przejściowy, który zostaje wytworzony przez ciało kobiety podczas ciąży. Dla dziecka jest ono płucami, wątrobą, nerkami czy układem pokarmowym. Jaką jeszcze funkcję pełni łożysko i jak organizm się go pozbywa?

Łożysko – co to jest?

Łożysko, czyli narząd przejściowy, występuje tylko u ssaków łożyskowych. Waży około 400-500 mg i ma średnicę 20 cm. Zaczyna się kształtować podczas zagnieżdżenia zarodka w macicy. Tworzy się mniej więcej 10 dni po zapłodnieniu i rozwija aż do 18-20 tygodnia ciąży. Rośnie jednak przez całą ciążę.

Funkcje łożyska

Łożysko jest jednym z kluczowych organów w ciąży. Zapewnia przepływ krwi pomiędzy matką a rosnącym płodem. Krew dociera do łożyska za sprawą dwóch tętnic pępowinowych. Już na miejscu krew jest utleniana i nasycana substancjami odżywczymi. Tętnice mają za zadanie także wyprowadzić  z organizmu dziecka zbędne produkty przemiany materii i dwutlenku węgla, które są wydalane przez nerki i płuca matki.

Łożysko – problemy, na które trzeba zwrócić uwagę

Podczas ciąży lekarz wielokrotnie bada łożysko. Należy też obserwować własny organizm. Gdy kobieta w ciąży zauważy następujące objawy:

  • krwawienie z pochwy,
  • ból brzucha,
  • ból pleców,
  • skurcze macicy,

powinna zgłosić się do ginekologa. Mogą one świadczyć o problemach z łożyskiem. Najczęściej dochodzi do nieprawidłowego działania lub zagnieżdżenia się łożyska. A to poważne zagrożenia dla dalszego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Może dojść do poronienia, a w bardziej zaawansowanym etapie ciąży do zahamowania rozwoju płodu.

Zobacz wideo Tatiana Okupnik wspomina trudny poród.

Łożysko – poród

Po narodzinach dziecka organizm chce pozbyć się także łożyska. Kobieta w ciągu około 30 minut po porodzie musi "urodzić" także łożysko. Często przyspiesza się to zastrzykiem oksytocyny. Natomiast podczas cesarskiego cięcia łożysko jest odcinane od ściany macicy. W obu przypadkach po łożysku zostaje rana.

Łożysko w różnych kulturach

W Polsce łożysko po porodzie jest uznawane za odpad medyczny. Ale nie wszędzie tak jest. Przykładowo w kulturze indonezyjskiej oraz malezyjskiej łożysko jest traktowane jako rodzeństwo noworodka. Natomiast w tradycji medycyny chińskiej mówi się, że łożysko ma właściwości odmładzającej. Jest to powód, dla którego powinno się je zjeść. Takie praktyki są popularyzowane także w kulturze zachodniej. Jednak wciąż uchodzą za bardzo kontrowersyjne.

Więcej o: