Doktor Falęcki przyjął poród z węzłem prawdziwym. "W położnictwie mówi się, że zwiastuje to szczęście dla dziecka"

Doktor Wojciech Falęcki podczas jednego z ostatnich dyżurów odebrał kilka porodów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego - w końcu jest położnikiem - gdyby nie fakt, że jedno z dzieci miało na pępowinie tak zwany węzeł prawdziwy. Występuje on raz na 2000 porodów.

Kim jest doktor Falęcki?

Na popularnej platformie Znanylekarz.pl rezydent położnictwa i ginekologii, Wojciech Falęcki ma aż pięć gwiazdek ze 132 ocen. To najwyższa nota. Towarzyszy jej wiele pozytywnych komentarzy. Doktor Falęcki jest ginekologiem – rezydentem położnictwa i ginekologii w klinice Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto prowadzi profil na Instagramie, który śledzi 155 tys. użytkowników. W mediach społecznościowych dzieli się z fanami przede wszystkim swoim życiem zawodowym.

Tak też było w jednym z ostatnich jego wpisów. Dyżur z 14 na 15 lipca była dla lekarza bardzo pracowity:  

Godzina jak na zdjęciu. To był pracowity dyżur. Dostaję telefon z Patologii Ciąży. „Doktorze pani, którą pan przyjął na granicy dyżurów, ma regularną czynność skurczową - zaraz będę - odpowiadam.” Jest godzina ok. 21. Dzwonie do Szefa i mówię, że chcę wziąć pacjentkę na blok porodowy. Pani rodzi ekspresem. Cieszymy się z panią Bogusią - położną

- dzieli się Falęcki z w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment

Węzeł prawdziwy - raz na 2000 porodów

A tuż po 23 lekarz odbierał kolejny poród - tym razem wyjątkowy:

Chwile po 23 rodzi się mała dziewczynka. Piękna. Zaraz później łożysko. Pani Bogusia mówi - Doktorze niech pan patrzy - węzeł prawdziwy - mówimy z Bogusią do świeżo upieczonej mamy że to w położnictwie oznacza wielkie szczęście dla dziecka na przyszłość. Robimy papiery i rozchodzimy się do swoich spraw

- opowiada lekarz.

Co to jest węzeł prawdziwy?

Węzeł pępowiny występuje raz na 2000 porodów. W czasie ciąży na pępowinie może zrobić się supeł. Są to właśnie tzw. węzły prawdziwe pępowiny. Mogą one ulec zaciągnięciu i stać się niestety przyczyną wewnątrzmacicznej śmierci płodu.

Jest to więc bardzo niebezpieczne. Węzły prawdziwe pępowiny odbierają dziecku substancje odżywcze i tlen. Są jednak także przypadki, gdy węzły nie komplikują porodów, nie odbierają dziecku pożywienie. Noworodek rodzi się zdrowy. Taka sytuacja była podczas porodu, który odbierał doktor Falęcki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA