Polki, które oczekują dziecka, zazwyczaj bardzo niewiele wiedzą o prawach ciężarnych. Fundacja Sukces Pisany Szminką przeprowadziła ankietę wśród kobiet w ciąży. Aż 57 proc. badanych nie wie nic o przysługującym im prawom. Tylko 19 proc. ankietowanych wie na przykład, jak obliczyć wysokość macierzyńskiego. Fundacja uruchomiła nowy program "Moja ciąża. Moje prawa" w ramach aplikacji mobilnej MyOla. Tam można poznać wszystkie prawda kobiet w ciąży.
Oprócz zachęcenia do skorzystania z aplikacji Fundacji Sukces Pisany Szminką, przedstawiamy pięć najważniejszych praw przysługujących kobietom w ciąży.
Przede wszystkim kobiety w ciąży mają prawo do korzystania z opieki medycznej bez kolejki. Co ważne dotyczy to całego okresu ciąży, porodu i połogu (czyli do około sześciu tygodni po porodzie). Kobieta nie musi być ubezpieczona i żadna placówka nie ma prawa oczekiwać dowodu ubezpieczenia. Prawo pierwszeństwa przysługuje też w wielu miejscach – na przykład w sklepach.
Kobiety w ciąży mają także prawo do szybkiej realizacji wizyt lekarskich. Zgodnie z przepisami powinny dostać się do specjalisty najpóźniej siedem dni roboczych od zgłoszenia się do placówki NFZ.
A gdy kobieta pracuje w ciąży może domagać się przerw w pracy przy komputerze. Przepis dotyczy także kobiet karmiących piersią. Regulacja obowiązuje od 1 maja 2017 roku. Kobiety w ciąży mogą pracować przy komputerze, w pozycji siedzącej nie dłużej niż 50 minut. Po tym czasie powinny mieć 10 minut przerwy.
Ciężarna ma także prawo do zaplanowania porodu. W tym celu powinna posłużyć się tak zwanym planem porodu. Należy opisać tam wszystkie oczekiwania i wyobrażenia na temat porodu. Warto opracować go razem z lekarzem lub położną. Podczas porodu plan może być modyfikowany.
Często pomijanym prawem jest także to do obecności bliskiej osoby w czasie porodu. Za osobę bliską uważa się małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta.