Ćwiczysz i karmisz piersią? Twoje mleko ma więcej wartości odżywczych i zmniejsza ryzyko wielu chorób

Naukowcy z Ohio State University Wexner Medical Center przeprowadzili badanie, z którego wynika, że regularny wysiłek fizyczny ma wpływ na mleko matki karmiącej. I to pozytywny! Pokarm jest bardziej wartościowy, ma więcej składników odżywczych i może uchronić przed poważnymi chorobami w przyszłości.

Matki karmiące piersią i ćwiczenia

Umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana przez całą ciążę. Nie zmienia się to także po porodzie. Oczywiście do ćwiczeń można wrócić po zakończonym połogu i po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ćwiczenia nie tylko poprawią samopoczucie, pomogą szybciej wrócić do formy sprzed ciąży, lecz także wpłyną na mleko produkowane w kobiecych piersiach. Bardzo ciekawe badania na ten temat opublikowało czasopismo Nature Metabolism.

Naukowcy wyjaśniają

Najnowsze badanie naukowców z Centrum Badań Cukrzycy i Metabolizmu w Ohio State Wexner Medical Center udowadnia, że dziecko, które spożywa pokarm z piersi kobiety aktywnej fizycznie ma znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca czy mierzenia się w przyszłości z otyłością.

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska-Pela o porodzie

Opiekun projektu Kristin Stanford, wyjaśniła, że nie po raz pierwszy badanie, które wykazało korzyści w tym względzie:

Przeprowadziliśmy w przeszłości badania, które wykazały wpływ ćwiczeń u matek na ich mleko. Jednak w nowych badaniach chcieliśmy wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Badania obejmowały dwie części - na zwierzętach doświadczalnych i na ludziach.

W pierwszej części badania uwzględniono myszy laboratoryjne. Niektóre myszy karmiono mlekiem ich biologicznych matek, które były aktywne w ciąży. Druga część dostawała mleko od myszy, które nie ruszały się w ciąży. Trzecia dostawała - dzieci myszy osiadłych - także mleko od aktywnych matek, ale już nie od ich biologicznych. Wyniki były zaskakujące.

Niemowlęta od osiadłych matek, które karmiono mlekiem od aktywnych myszy matek, miały korzyści zdrowotne widoczne u biologicznych dzieci aktywnych matek. Ponieważ aktywne matki przekazywały korzyści zarówno swoim własnym dzieciom, jak i dzieciom zastępczym osiadłych matek, udowodniliśmy, że korzyści były przekazywane przez mleko matki, a nie geny. Wszystkie te dzieci karmione mlekiem od aktywnych matek okazały się mieć mniejsze ryzyko chorób serca, otyłości itp.

- wyjaśniają badacze.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na kobiety karmiące

W drugiej części badania zespół obserwował 150 matek w ciąży i matek, które już urodziły. Śledzono aktywność matek i po pewnym czasie ujawniono wyniki. Matki, które ćwiczyły, miały wyższy poziom związku 3SL w mleku.

Naukowcy uważają, że związek 3SL jest kluczowym czynnikiem, który zapewnia dziecku lepszą odporność. Stanford, profesor fizjologii i biologii komórkowej w Dorothy M. Davis Heart and Lung Research Institute z Ohio State, tłumaczyła:

Wzrost 3SL niekoniecznie był związany z intensywnością ćwiczeń. Nawet umiarkowane ćwiczenia, takie jak codzienny spacer, są wystarczające, aby czerpać zdrowotne korzyści .
Więcej o: