Dziecko płacze w brzuchu mamy? Tak, jeśli jest narażone na dwa czynniki

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Dziecko w łonie matki jest bardzo aktywne, a pierwsze ruchy dziecka są wyjątkowe. Kobiety cieszą się, dotykają brzucha, mówią do maluszka. Choć niekiedy kopnięcia i wymachy rączkami bywają męczące i bolesne, to zazwyczaj młode mamy podchodzą do tych pierwszych ruchów z wielką czułością. A co czuje wtedy dziecko? Czy słyszy głos mamy?

Głos mamy najważniejszy

Dziecko od samego początku jest silnie związane z matką. Ta mocna więź jest kształtowana także przez głos, który maluch słyszy od samego początku. Potwierdza to badanie Acta Paediatrica, które zostało przeprowadzone na 86 parach matka-niemowlę w ośrodkach intensywnej terapii noworodków w Meir Hospital w Izraelu. Wyniki są jednoznaczne, noworodki uczą się świata już w łonie matki. Słyszą głos mamy już w 16. tygodniu ciąży - przed całkowitym rozwinięciem uszu.

W brzuchu mamy reagują też na bodźce zewnętrzne. Zauważają nie tylko dźwięki, lecz także światło czy zmianę temperatury.

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment

W brzuch dzieci też płaczą

Co ciekawe nawet w łonie matki dzieci płaczą! Oczywiście to zupełnie inny rodzaj płaczu niż ten, które doświadczają już po narodzinach. Naukowcy porównali zachowanie dziecka w macicy i poza nią. Podczas badania przeanalizowano różne stany: spokojny sen, stan aktywny, spokojne obudzenie, aktywne obudzenie i płacz. Na początku wydawało się, że dziecko nie płacze. Kiedy jednak do obserwacji dodano reakcję płodu na kontakt z tytoniem i alkoholem, okazało się, że było to mylne przekonanie.

TO TEŻ CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:  Płód sika i... to połyka. 10 fascynujących (i zaskakujących) faktów na temat ciąży 

Badacze zauważyli, że płód reagował inaczej – otwierał usta, w inny sposób oddychał. Płód nie jest w stanie wydobyć z siebie dźwięku, jednak przy porównaniu tego zachowania z płaczącym noworodkiem, obserwatorzy wykazali, że jest to rodzaj płaczu. Określili ten płacz mianem niewokalnego. Co ciekawe, płód może płakać jeszcze przed 20. tygodniem ciąży. Ruchy dziecka są nieskoordynowane, ale może już wtedy wysunąć język czy otworzyć szczękę.

Maluch otwiera oczy i… uśmiecha się

Pierwszy raz dziecko otwiera oczy około 28. tygodnia. Wiele wówczas nie zobaczy, ale właśnie wtedy zaczyna reagować na światło. Docierają do niego przede wszystkim jasne promienie. Gdy zaczną „razić”, maluch może odwrócić się tyłem, a kobieta czuje wtedy nagły ruch.

Nieco wcześniej – bo około 26. tygodnia dzieci zaczynają się uśmiechać. Zaczynają ćwiczyć tę umiejętność i dość szybko przypominają sobie o niej już po porodzie.

TO TEŻ CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: Płód sika i... to połyka. 10 fascynujących (i zaskakujących) faktów na temat ciąży 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.