Co przyspiesza poród? Naturalne metody wywołania porodu

W dziewiątym miesiącu ciąży, brzuch kobiety jest już bardzo duży. Utrudnia to normalne poruszanie. Dodatkowo nacisk na pęcherz i inne niezbyt przyjemne dolegliwości sprawiają, że kobiety chcą urodzić jak najszybciej. Zdarza się jednak, że wyznaczony termin porodu mija, a dziecku nadal nie śpieszy się na świat. Można wtedy wypróbować kilka naturalnych metod wywoływania porodu.

Co przyspiesza poród? Niewiele kobiet rodzi w terminie

Data wyznaczonego porodu jest tylko orientacyjna. Statystki mówią, że tylko cztery-sześć kobiet na sto rodzi dokładnie w dniu wyliczonym z terminu ostatniej miesiączki i potwierdzonym na badaniu USG. Na pewno nie ma powodów do obaw.

Jeśli w dniu terminu porodu nic się nie dzieje, możesz zgłosić się do szpitala. Na pewno lekarz zmierzy ci ciśnienie, położna zrobi KTG i jeśli nie będzie powodów do niepokoju, zalecą powrót do domu. Jednak codziennie – przez dwa tygodnie lub do chwili narodzin dziecka, jeśli wydarzy się to wcześniej – będziesz musiała robić KTG. Jeżeli po 14 dniach, dziecko nadal nie przyjdzie na świat, lekarz skieruje cię do szpitala na patologię ciąży. W kolejnych dniach podejmie decyzję o wywołaniu porodu.

Zobacz wideo LILI ANTONIAK w "Baby Shower"

Co przyspiesza poród? Naturalne metody wywołania porodu

Naturalne metody wywołania porodu są wskazane dopiero po zakończonym 40. miesiącu ciąży. Musisz liczyć się z tym, że niekoniecznie zadziałają. Jakich sposobów warto spróbować?

Co przyspiesza poród? Seks

To nie mit powtarzany przez nasze babcie. Hormony zawarte w męskim nasieniu przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej zgładzanie i rozwieranie. Podczas stosunku wydziela się także oksytocyna. A jest to hormon odpowiedzialny za wywołanie skurczy.

Co przyspiesza poród? Stymulacja brodawek

Stymulacja brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny. Wystarczy złapać brodawkę między kciuk a pozostałe palce i rolować, wyciągać się przez około dwie minuty. Piersi masujemy pojedynczo. Odpoczywamy i powtarzamy jeszcze kilkukrotnie.

Co przyspiesza poród? Spacer i porządki

Na pewno poród przyspieszy wysiłek fizyczny. Czasem wystarczy już sam spacer i kołysanie biodrami. Niekiedy sprawdzają się porządki w domu, innym pomaga taniec lub wchodzenie po schodach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA