Poród rodzinny - minusy i plusy. Czy trzeba płacić za poród rodzinny?

Poród to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej rodziny. Największy stres i oczywiście wysiłek fizyczny spoczywa na matce. Dlatego warto zrobić wszystko, by czuła się ona jak najbardziej komfortowo. Pomoże w tym poród rodzinny. Jakie są minusy i plusy porodu rodzinnego?

Poród rodzinny – czy każdy może z niego skorzystać?

Poród rodzinny stał się bardzo modny w ostatnich latach. Moda modą, ale bliskość partnera podczas tak wyczerpującego fizycznie i psychicznie doświadczenia to przede wszystkim olbrzymie wsparcie dla kobiety. O ile podczas porodu naturalnego, obecność partnera kobiety rodzącej, o tyle podczas cesarskiego cięcia wciąż nie jest oczywista.

Warto już na samym początku porozmawiać o tym z lekarzem i/lub położoną, którzy będą obecni przy porodzie. Niektóre szpitale wymagają wcześniejszego zgłoszenia chęci porodu naturalnego. Warto sprawdzić, jak to wygląda w przypadku placówki, do której się wybieramy.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:  Poród rodzinny, czyli rodzenie z partnerem. Za i przeciw, kiedy zgłosić 

Jeżeli w grę w chodzi cesarskie cięcie, sprawy odrobinę się komplikują. Pamiętajmy jednak, że nie ma ogólnych przeciwwskazania, aby nie mógł odbyć się poród rodzinny. Gdy jest to planowany zabieg cesarskiego cięcia, nie powinno być problemu, aby przyszły tata znalazł się na sali operacyjnej. Oczywiście odpowiednio ubrany. Wymaga to jednak konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zobacz wideo Koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży? Epidemiolog odpowiada

W przypadku cesarski nieplanowanej, może nie być odpowiednio dużo czasu, aby tata dołączył do mamy na Sali operacyjnej. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim czas i zdrowie, bezpieczeństwo dziecka oraz kobiety.

Pamiętajmy, że poród rodzinny nam przysługuje. Pobieranie opłat jest rzeczą niedopuszczalną. Jak czytamy na stronie Fundacji Rodzić Po Ludzku:

Pobieranie opłat za tzw. porody rodzinne i za intymne warunki podczas porodu (sala pojedyncza) przez placówki, które zawarły z NFZ kontrakt na udzielanie świadczeń medycznych związanych z porodem, jest sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami szczególnej opieki nad kobietą w ciąży (art. 68 ust. 3 oraz art. 71 ust. 2), a także z zasadą równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej (art.68 ust.2).

Poród rodziny – plusy i minusy

Poród to stresujące wydarzenie. Obecność na sali operacyjnej kogoś bliskiego z całą pewnością dodaje kobiecie sił i odwagi. Partner najlepiej wie, jak zrelaksować, ale też zmobilizować do działania przyszłą mamę. Ponadto między ojcem a nowonarodzonym dzieckiem pojawia się wówczas szczególna więź. Może być ona naprawdę silnym fundamentem do budowania dalszej relacji.

Z drugiej jednak strony tak ekstremalna sytuacja może być naprawdę trudnym doświadczeniem w związku. To bardzo intymne chwile. Mniej odporni mężczyźni mogą nie udźwignąć bardzo naturalistycznej chwili samego porodu. Może to w przyszłości wpłynąć na dalsze relacje partnerów – w tym zbliżenia i seks.

Poród rodziny, tak samo jak wszystko, ma też drugą stronę. Obecność mężczyzny męża - kochanka  na sali porodowej, może być dla niego ciężkim i trudnym doświadczeniem. Zobaczenie partnerki w tak trudnej i bardzo intymnej sytuacji może na zawsze zmienić ich relacje i wpłynąć na to, jak po porodzie będą wyglądały ich zbliżenia i seks. Decyzja o porodzie rodzinnym powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Więcej o: