Ciąża po 40. Jakie są szanse na dziecko? Zagrożenia późnego macierzyństwa

Decyzję macierzyństwie kobiety odkładają na coraz później. Jak wynika z danych Eurostat, w Unii Europejskiej średni wiek kobiet rodzących dziecko wynosi 30,6 lat. W Polsce - według danych GUS - średni wiek kobiety rodzącej swoje pierwsze dziecko to 27,8. Coraz częściej na ciążę decydują się także czterdziestolatki. Jakie wady i zalety niesie późne macierzyństwo?

Ciąża po 40. Szanse na dziecko maleją

Czterdzieste urodziny w życiu kobiety są datą znaczącą. Mniej więcej od 40. urodzin kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego ma tylko około 5 proc. szans na poczęcie dziecka. W ciągu roku jest to więc około 40-50 proc. Wcześniej – do około 35. roku życia kobieta ma 75 proc. szans na dziecko.

Te wskaźniki procentowe maleją wraz z kolejnymi urodzinami. Lekarze tłumaczą, że jest to związane z liczną jajeczek. W momencie pokwitania młode dziewczyny mają 300-400 tysięcy jajeczek. Co roku tracą ich około 13 tysięcy. Oznacza to, że kobieta po 35. roku ma około 25 tysięcy jajeczek. Później spadek płodności jest znacznie szybszy.

Dodatkowo wpływają na płodność liczne choroby – nawet takie jak zbyt wysokie ciśnienie czy cukrzyca.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Czy znieczulenie podczas porodu jest za darmo dla każdej rodzącej? Wyjaśniamy

Zobacz wideo Położna: Niefajne jest gdy, po wielu godzinach porodu ojca odsyła się do domu. Tu tego nie ma

Ciąża po 40. – zagrożenia

Zanim zdecydujemy się na dziecko, warto wiedzieć o wszystkich zagrożeniach ciąży po 40. Przede wszystkim rośnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa – wcześniej wynosi ono 1 do 82, a powyżej 45 lat prawdopodobieństwo aż 1 do 30.

Zwiększa się także ryzyko cesarskiego cięcia. Szczególnie u kobiet, które nigdy wcześnie nie rodziły. Ciąża po 40. to także wysokie prawdopodobieństwo poronienia. Samo zajście w ciąże jest już wyzwaniem, więc często kobiety decydują się na inseminację domaciczną lub metodę in vitro. A gdy uda się zajść w ciążę, należy być przygotowanym na możliwość komplikacji, choćby takich jak wspomniana cukrzyca, wysokie ciśnienie, kłopoty z łożyskiem. Rośnie także ryzyko urodzenia dziecka z obniżoną masą ciała, może również dojść do komplikacji podczas porodu

Ciąża po 40. – zalety

Ciąża po 40. ma jednak także wiele zalet. Na pewno jest to ciąża świadoma, raczej nie jest wynikiem wpadki. Kobieta chce mieć dziecko, zwykle ma także odpowiednie warunki finansowe, aby się nim zająć. Jest bardziej doświadczona, ma ustabilizowane życie. Dziecko jest tym wymarzonym i oczekiwanym, więc matka poświęca mu więcej czasu.

Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Ciąża po 40. nie jest złym pomysłem. Należy jednak być świadomym zagrożeń i dobrze się do niej przygotować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.