Jak uniknąć nacięcia krocza? Przygotuj się do porodu z wyprzedzeniem

Nacięcie krocza wciąż jest tematem tabu i to takim, który budzi wiele kontrowersji. Kobiety często bardziej boją się nacięcia krocza niż samych skurczów. Jak uniknąć nacięcia krocza? Czy w ogóle jest to możliwe? Oczywiście, ale przygotowania do porodu należy rozpocząć już na początku ciąży.

Nacięcie krocza, czyli co? Jak uniknąć nacięcia krocza?

Nacięcie krocza podczas porodów wprowadzono w latach 20. XX wieku. Jest to zabieg chirurgiczny, który położone i lekarze wykonują w celu poszerzenie dróg rodnych. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Fundacji Rodzić po Ludzku:

Polska jest teraz już jednym z niewielu krajów europejskich, w których w wielu placówkach rutynowe nacięcie krocza stanowi niekwestionowany element prowadzenia porodu. Co druga rodząca ma nacinane krocze, w tym prawie każda kobieta rodząca po raz pierwszy. Ponad połowa kobiet nie jest pytana o zgodę na ten zabieg. Tymczasem w Wielkiej Brytanii i Danii odsetek nacięć wynosi 12 %, w USA ok. 33%, w Szwecji 9,7 %, w Nowej Zelandii 11%.

A zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia są jasne – lepiej unikać nacięcia krocza. Jak więc uniknąć nacięcia krocza?

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska-Pela o porodzie

Jak uniknąć nacięcia krocza? Zacznij przygotowania w czasie ciąży

Już w trakcie ciąży wykonuj regularnie masaż krocza. Najlepiej zacząć w połowie ciąży, czyli na przełomie czwartego i piątego miesiąca. Wystarczy wziąć olejek i nanieść go tuż przy wejściu pochwy oraz na wargi sromowe od wewnątrz. Następnie przez kilka minut wykonywać delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. A gdy olejek się wchłonie, można włożyć opuszkę palca do pochwy i uciskać jej dolny brzeg (w stronę odbytu) w środku i na zewnątrz. Po pewnym czasie można spróbować włożyć dwa palce, po kolejnych regularnych masażach trzy.

Fizjoterapeuci i lekarze zalecają także systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz aktywność fizyczną w ciąży. Niewskazane są forsowne ćwiczenia. Jednak pilates, joga, pływanie czy spacery sprawdzą się świetnie.

Jak uniknąć nacięcia krocza? W trakcie porodu przyjmuj odpowiednie pozycje

Wiele możesz zrobić także podczas samego porodu. Oto kilka rady, które można przeczytać na stronie internetowej Fundacji Rodzić po Ludzku:

  • Stosuj pozycje wertykalne
  • Poproś położną, aby starała się ochronić krocze
  • Nie przyj z całej siły! Sama siła skurczu i siła grawitacji, zwłaszcza w pozycji wertykalnej, pozwolą, by główka dziecka spokojnie i powoli wysuwała się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza.
  • Skorzystaj z wody lub ciepłych kompresów
Więcej o:
Copyright © Agora SA