Co lubi dziecko w brzuchu mamy? Ma ulubione potrawy, rodzaj muzyki. Lubi też, jak mama do niego puka

Każda mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Pragnie, by prawidłowo rozwijało się już od pierwszych dni swojego życia. Maluch potrzebuje do tego jednak wielu bodźców ze środowiska zewnętrznego. Kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki w brzuchu mamy? Czy warto czytać mu bajki? Co lubi jeść?

Co lubi dziecko w brzuchu mamy? Spis treści:

  1. Czy dziecko będąc w brzuszku swojej mamy słyszy dźwięki?
  2. Co lubi jeść dziecko w brzuchu mamy?
  3. Czy dziecko czuje twój dotyk?
  4. Czy dziecko w brzuchu mamy odczuwa ból?
  5. Czy dziecko w brzuchu woli kiedy jesteś aktywna czy kiedy odpoczywasz?
  6. Czy dziecko w brzuchu czuje Twój stres?

Czy dziecko słyszy dźwięki?

Okazuje się, że tak! Według lekarzy, sam narząd słuchu kształtuje się ok 4-8 tygodnia ciąży, jednak mózg dziecka zaczyna reagować na dźwięki nieco później. Dzieje się to około 25. tygodnia ciąży - płód reaguje na dźwięki o częstotliwości w zakresie 200-500 HZ. Słysząc je, dzieci stają się spokojniejsze, co zostało dowiedzione w polskich badaniach naukowych. Interesujący jest również fakt, że w tym właśnie zakresie znajduje się uśredniona częstotliwość głosu kobiecego. Dalszy rozwój płodu w tym aspekcie następuje ok 30-33 tygodnia ciąży, kiedy zwiększa się zakres dźwięków przez niego słyszanych. To właśnie wtedy zaobserwowano najlepszą odpowiedź dzieci na bodźce dźwiękowe. Czy zatem puszczanie muzyki i rozmowy służą dziecku? Powołując się na Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne, najkorzystniejsza jest godzinna sesja muzyki relaksacyjnej, gdzie głośność dźwięku odpowiada cichej rozmowie. Polecamy więc, aby przyszłe mamy zaczęły rozmowy ze swoimi dziećmi i czytanie ulubionych bajek już w drugim trymestrze, a bardziej skomplikowane muzyczne eksperymenty rozpoczęły w trymestrze trzecim. 

Co lubi jeść dziecko w brzuchu mamy?

Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie mam jednogłośnie stwierdzają, że spożycie posiłku ma wpływ na aktywność dziecka. Z tego powodu zaleca się liczenie ruchów dziecka w ciąży właśnie po obfitym posiłku lub zjedzeniu czegoś słodkiego. Jeśli więc zjesz czekoladę chwilę przed planowanym badaniem USG, może okazać się, że lekarzowi będzie łatwiej obejrzeć i zmierzyć dokładnie całe dziecko, które chętnie będzie się ruszało z powodu wzrostu stężenia glukozy.

Nadal pokutuje mit, że mama nie powinna jeść w ciąży ostrych potraw, ponieważ może tym samym doprowadzić do porodu przedwczesnego. Udowodniono, że wyraziste potrawy nawet rozwijają zmysł smaku dziecka. Jeśli więc w czasie ciąży masz ochotę na czosnek, papryczkę chilli bądź ostrą kuchnie meksykańską lub indyjską nie musisz martwić się o skutki dla maluszka. Warto jednak uważać na większe ryzyko dolegliwości żołądkowych.

W okresie ciąży powiedzenie "jesteś tym, co jesz" nabiera nowego znaczenia. Nie jest tajemnicą, że odpowiednia dieta mamy w okresie ciąży (oraz przed nią) jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka i wpływa na jego późniejsze życie. Już w trzecim miesiącu życia płodowego wykształcają się kubki smakowe maluszka. W piątym miesiącu zaś liczba kubków smakowych i gruczołów ślinowych znacząco wzrasta. Co ciekawe dzieci odbierają znacznie więcej wrażeń smakowych niż dorośli. Będąc w brzuchu mamy, dziecko oswaja się ze smakami potraw i w oparciu o to kształtuje swój późniejszy gust kulinarny. Zdrowa i zróżnicowana dieta przed ciążą zmniejsza też ryzyko cukrzycy ciążowej, która jest jedną z przyczyn dużej masy urodzeniowej czy otyłości u dzieci. Jak zatem przyszła mama powinna tworzyć swoją dietę?

Oto kilka wskazówek:

  • Głównym źródłem energii powinny być węglowodany złożone. Znajdziemy je m.in. w pieczywie typu graham, płatkach owsianych, kaszach gryczanych, oraz brązowy ryżu. Dzięki nim dostarczysz odpowiednie ilości witamin z grupy B oraz błonnika. To właśnie one są kluczowe dla rozwoju twojego dziecka, a ciebie chronią przed zaparciami.
  • W trakcie ciąży należy pamiętać o odpowiedniej podaży białka. Zalecane są chude mięsa, np. kurczak lub indyk, które są pełnowartościowym posiłkiem i dostarczają odpowiednie ilości żelaza dla dziecka. Zrezygnuj jednak ze smażonych potraw – zamiast tego, łącz produkty pochodzenia zwierzęcego z tymi, które zawierają witaminę C. W ten sposób zwiększysz wchłanianie mikroelementów potrzebnych twojemu dziecku.
  • Codziennie spożywaj 3-4 porcji nabiału, ponieważ jest on źródłem wapnia.
  • Do prawidłowego wzrastania twoje dziecko potrzebuje również nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę w rozwoju jego mózgu oraz struktur oka. Znajdziesz je m.in. w olejach roślinnych, rybach morskich czy orzechach. Zawierają również fosfor, jod i witaminę D.
  • Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego – wybierz gorzką czekoladę lub suszone owoce. Mają niższy indeks glikemiczny i lepiej wpływają na twojego dziecko niż tradycyjne słodycze.

Czy dziecko czuje twój dotyk?

Każda przyszła mama często dotyka brzucha i głaska go. Jest to sposób na komunikację i budowanie więzi z maluszkiem. Najlepiej przykładać dłoń do ciążowego brzucha, ale nie masować go i uciskać. Jeśli chcemy przesunąć rękę, zawsze należy ją unieść. Intensywny masaż może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy. 

Świetnym sposobem na kontakt ze swoim dzieckiem jest delikatne i niezbyt często powtarzane pukanie opuszkiem palca. Może to być doskonała zabawa zarówno dla mamy, jak i dla dziecka będącego w brzuchu, które uczy się wtedy reagować ruchami na kontakt z mamą.

Czy dziecko w brzuchu mamy odczuwa ból?

Dziecko w brzuchu mamy zaczyna odczuwać ból najprawdopodobniej ok. 25. tygodnia życia płodowego. Wskazują na badania nad zmianami w rytmie serca płodów oraz hormony pojawiające się w ich krwi, takie jak: kortyzol i ACTH. Co więcej, obserwując zachowanie wcześniaków urodzonych w 27-28 tygodniu ciąży zauważono, że pod wpływem ostrego bodźca bólowego, oprócz zmian w rytmie bicia serca, reagują również charakterystycznym dla nas wszystkich grymasem na twarzy. Jest to jednak sprawa niejednoznaczna, wokół której cały czas toczą się naukowe spory, a która sama pozostaje dalej nierozwikłaną zagadką dla specjalistów.

Czy dziecko w brzuchu woli kiedy jesteś aktywna czy kiedy odpoczywasz?

Gdy mama jest w ruchu, dziecko jest kołysane, a więc zazwyczaj śpi. Lubi więc spacery, ponieważ właśnie wtedy uspokaja się. Odwrotnie natomiast dzieje się, kiedy to kobieta śpi lub odpoczywa. Wtedy dziecko w brzuchu ożywia się. Wystarczy nawet zmiana pozycji, aby dziecko zaczęło się ruszać.

Czy mama uprawiająca regularnie pięć różnych sportów jest spełnieniem marzeń maluszka w brzuchu? A może to kobieta pozostająca przez większość czasu w wygodnym fotelu z książka w ręku czyni dla dziecka lepiej? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. Oczywiście, dla dobra mamy i jej dziecka, niewskazane jest ogólne przemęczanie się, dźwiganie czy uprawianie sportów kontaktowych, wyczynowych i zagrażających upadkami (takich jak jazda na rowerze czy na nartach). Nie oznacza to jednak, że kobieta ciężarna ma nie być aktywna fizycznie. Wręcz przeciwnie, coraz więcej badań sugeruje, iż umiarkowana i regularna aktywność rozpoczęta jeszcze przed ciążą jest wskazana i pozytywnie odbierana przez naszego maluszka.

Czy dziecko w brzuchu czuje twój stres?

Według badań naukowych, dzieci kobiet, które miały depresję w trakcie ciąży, cztery razy częściej rodzą się ze zbyt niską masą urodzeniową w porównaniu do dzieci kobiet niedotkniętych depresją. Lęk dotyczący ciąży i porodu u mamy wpływa na częstsze występowanie przedwczesnego porodu oraz późniejszych problemów dziecka, takich jak zaburzenia zachowania, problemy z uwagą, a także występowanie chorób autoimmunologicznych. Tak więc, spokój, ciepła i relaksująca kąpiel, rozluźniający masaż, a może medytacja? Wszystkie one wpłyną pozytywnie na twoje dziecko.

Rzeczy, które lubi dziecko w brzuchu mamy jest mnóstwo, jednak najważniejsze z nich to matczyna miłość i twój spokój. To właśnie one zapewniają twojemu dziecku harmonijny rozwój i zdrowy start w życie.

Bibliografia:

Jak powinna się odżywiać kobieta w ciąży, Medycyna Praktyczna, Dominika Wnęk, dietetyk

Analiza zachowań behawioralnych płodu za pomocą ultrasonograficznej skali Kurjak Antenatal Neurodevelopment Test (KANET) pod wpływem bodźców dźwiękowych Bartosz Godek, Michał Lipa, Dorota Bomba-Opoń, Mirosław Wielgoś, I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa, Polska

Czy płód może odczuwać ból? Kosińska-Kaczyńska Katarzyna, Wielgoś Mirosław, I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA