Tabletki wczesnoporonne a "dzień po". Jak działają tabletki wczesnoporonne?

Tabletki poronne, inaczej nazywane także tabletkami wczesnoporonnymi, to farmakologiczna metoda usunięcia trwającej już ciąży. Nie należy ich myśli z tabletką "dzień po". W wielu krajach środki przerywające ciążę są legalne. W Polsce nie. Jak działają tabletki poronne? Co trzeba o nich wiedzieć?

Tabletki wczesnoporonne – co to jest?

Antykoncepcja awaryjna i tabletki wczesnoporonne bardzo często są mylone. Niekiedy te terminy są uważane za synonimy. A to niewiele ma wspólnego z prawdą. Antykoncepcja awaryjna, czyli popularnie nazywana tabletka "dzień po" służy zapobieganiu zajściu w ciążę. Działa analogicznie do antykoncepcji hormonalnej, czyli blokuje owulacje. Natomiast tabletki wczesnoporonne są farmakologiczną metodą aborcji. Kobiety zażywają je w celu usunięcia zagnieżdżonej ciąży.

Tabletki wczesnoporonne – niedostępne w Polsce

Tabletki wczesnoporonne – czy inaczej tabletki poronne – w wielu krajach są dostępne i legalne. Są oficjalnie przyjętą metodą aborcji farmakologicznej. Inaczej sprawa wygląda w Polsce. W naszym kraju tabletki wczesnoporonne są niedostępne dla kobiet.

Zgodnie z prawem można kupić je tylko w konieczności przerwania ciąży. Cena tabletek poronnych wynosi od 500 złotych w górę.

Zobacz wideo Sejm zajmie się projektem ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne

Tabletki wczesnoporonne – działanie

Na skutek przyjęcia tabletek wczesnoporonnych zarodek zostaje wydalony z organizmu. Pojawiają się przy tym: mocny bólu, obfite krwawienie, silne skurcze macicy. Substancje zawarte w pigułce blokują receptory progesteronu, czyli hormonu podtrzymującego ciążę. Gdy nie wydziela się on do organizmu, dochodzi do tak zwanego sztucznego poronienia.

Tabletki wczesnoporonne – stosowanie

Tabletki wczesnoporonne przyjmuje się doustnie lub dopochwowo. W opakowaniu znajduje się instrukcja użycia, z którą koniecznie należy się zapoznać. Jeżeli po zażyciu tabletki wczesnoporonnej, nie dojdzie do wydalenia zarodka, można powtórzyć dawkę.

Tabletki wczesnoporonne mają dużą skuteczność. Przyjęte odpowiednio wcześnie – do 9 tygodnia ciąży – mają 98 proc. skuteczność. Aborcja farmakologiczna w późniejszych tygodniach – do 12 – ma 70 proc. skuteczności.

Tabletki wczesnoporonne – skutki uboczne

Skutki uboczne przyjęcia tabletek wczesnoporonnych są niegroźne dla organizmu. Może pojawić się gorączka, wymioty, dreszcze, obfite krwawienie. Wizyta u lekarza jest wskazana przy bardzo obfitym krwawieniu.

Więcej o: