Tabletki wczesnoporonne a "dzień po". Jak działają tabletki wczesnoporonne?
Tabletki wczesnoporonne – co to jest?
Antykoncepcja awaryjna i tabletki wczesnoporonne bardzo często są mylone. Niekiedy te terminy są uważane za synonimy. A to niewiele ma wspólnego z prawdą. Antykoncepcja awaryjna, czyli popularnie nazywana tabletka "dzień po" służy zapobieganiu zajściu w ciążę. Działa analogicznie do antykoncepcji hormonalnej, czyli blokuje owulacje. Natomiast tabletki wczesnoporonne są farmakologiczną metodą aborcji. Kobiety zażywają je w celu usunięcia zagnieżdżonej ciąży.
Tabletki wczesnoporonne – niedostępne w Polsce
Tabletki wczesnoporonne – czy inaczej tabletki poronne – w wielu krajach są dostępne i legalne. Są oficjalnie przyjętą metodą aborcji farmakologicznej. Inaczej sprawa wygląda w Polsce. W naszym kraju tabletki wczesnoporonne są niedostępne dla kobiet.
Zgodnie z prawem można kupić je tylko w konieczności przerwania ciąży. Cena tabletek poronnych wynosi od 500 złotych w górę.
Tabletki wczesnoporonne – działanie
Na skutek przyjęcia tabletek wczesnoporonnych zarodek zostaje wydalony z organizmu. Pojawiają się przy tym: mocny bólu, obfite krwawienie, silne skurcze macicy. Substancje zawarte w pigułce blokują receptory progesteronu, czyli hormonu podtrzymującego ciążę. Gdy nie wydziela się on do organizmu, dochodzi do tak zwanego sztucznego poronienia.
Tabletki wczesnoporonne – stosowanie
Tabletki wczesnoporonne przyjmuje się doustnie lub dopochwowo. W opakowaniu znajduje się instrukcja użycia, z którą koniecznie należy się zapoznać. Jeżeli po zażyciu tabletki wczesnoporonnej, nie dojdzie do wydalenia zarodka, można powtórzyć dawkę.
Tabletki wczesnoporonne mają dużą skuteczność. Przyjęte odpowiednio wcześnie – do 9 tygodnia ciąży – mają 98 proc. skuteczność. Aborcja farmakologiczna w późniejszych tygodniach – do 12 – ma 70 proc. skuteczności.
Tabletki wczesnoporonne – skutki uboczne
Skutki uboczne przyjęcia tabletek wczesnoporonnych są niegroźne dla organizmu. Może pojawić się gorączka, wymioty, dreszcze, obfite krwawienie. Wizyta u lekarza jest wskazana przy bardzo obfitym krwawieniu.
-
Wiozła dzieci w wózku sklepowym. Nieznajoma zwróciła jej uwagę. "To nielegalne"
-
Powrót do szkół w lutym? Przemysław Czarnek: Absolutnie zaprzeczam tej informacji
-
Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
-
Emerytury stażowe 2021 na nowych warunkach. Wiek emerytalny ulegnie zmianie?
- Zmiany w 500 plus. Minister Maląg: Program Rodzina 500+ to inwestycja
- Konferencja premiera - kiedy kolejna? Nowe wytyczne będą dotyczyć obstrzeń
- Szkoła Elona Muska różni się od tradycyjnych placówek. W jaki sposób uczniowie zdobywają wiedzę w "Astra Nova"?
- Luzowanie obostrzeń. Polacy chcą powrotu dzieci do szkół w pierwszej kolejności
- Święta wielkanocne 2021. Kiedy wypadają? Jak będą wyglądać w tym roku?