Wada wzroku a poród. Czy duża wada wzroku kwalifikuje do cesarskiego cięcia?

Czy to prawda, że kobiety z dużą wadą wzroku nie mogą rodzić naturalnie? Często ciężarne proszą lekarzy o cesarskie cięcie, tłumacząc decyzję właśnie wadą wzroku. Rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, jak ciąża wpływa na wzrok.

Wada wzroku a cesarskie cięcie

"Wada wzroku a poród" – to jedna z tych fraz, które kobiety w ciąży bardzo często wpisują w wyszukiwarkę internetową. Wiele osób ma choć minimalną wadę wzroku i nosi okulary. W internecie możemy natknąć się na wiele, nie zawsze prawdziwych informacji. Dlatego warto wszystkie wątpliwości zawsze wyjaśniać z lekarzem prowadzącym ciążę. Ginekolog, który zna nas, od początku monitoruje przebieg ciąży i przeprowadzi skrupulatny wywiad z pacjentką może postawić trafną diagnozę i wystosować najlepsze zalecenia.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE: Kobiecie po cesarskim cięciu zaszyto w brzuchu półmetrową chustę. "Moja mama łapała ropę w miskę"

Czy wada wzroku oznacza cesarskie cięcie u młodej mamy? Niekoniecznie. Aby wada wzroku kwalifikowała kobietę do cesarki, musiałaby być naprawdę znacząca. Duża wada wzroku to taka powyżej 20 dioptrii. A przy takiej wadzie (i na przykład przy innych chorobach współtowarzyszących) lekarze niekiedy w ogóle odradzają zachodzenie w ciążę. Inne wady wzroku, które kwalifikują kobiety do cesarskiego cięcia to między innymi odklejająca się siatkówka, jaskra. Podkreślmy raz jeszcze, przy decyzji o cesarskim cięciu brana jest pod uwagę nie tylko wada wzroku, lecz ogólny stan zdrowia pacjentki. Zalecenia ginekologów mogą być inne dla różnych kobiet z taką samą wadą wzroku.

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment

Wada wzroku a poród siłami natury

Wszystkie przyszłe mamy uspokajamy więc – poród siłami natury przy wadzie wzroku jest możliwy, a co najważniejsze bezpieczny. Oczywiście warto w ciąży odwiedzić okulistę i zbadać wzrok. Ekspert zbada ciśnienie wewnątrzmigdałkowe i stan siatkówki. Pamiętajmy także, aby zawsze zgłaszać problemy ze wzrokiem lekarzowi prowadzącemu ciążę. Należy także poinformować lekarza o tym, czy w naszej rodzinie zdarzały się poważne wady wzroku.

Wada wzroku a poród i ciąża. Jak ciąża wpływa na wzrok?

Ciąża wpływa na organizm kobiety we wszystkich aspektach. Jednym z nich może – ale nie musi – być wzrok. Na szczęście problemy czy wady wzroku pojawiające się w ciąży są najczęściej tymczasowe. Mijają po porodzie lub zakończonym karmieniu piersią. Najczęściej na słabszy wzrok skarżą się ciężarne, które chorują także na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, jaskrę oraz panie, które stosowały terapię hormonalną w celu zwiększenia płodności.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE: Ciężarna Aleksandra Żebrowska w samej bieliźnie. "To jest bardzo nieprzyzwoite mieć tak idealną figurę"

Najczęściej w ciąży mogą wystąpić:

  • Suchość oczu
  • Nadwrażliwość i łzawienie
  • Rozmazane pole widzenia
  • Pogłębienie dotychczasowej wady wzroku
  • Bóle migrenowe i zawroty głowy

O dbaniu o wzrok w ciąży można więcej dowiedzieć się także u Mamy Ginekolog: 

Więcej o: