"Wada wzroku a poród" – to jedna z tych fraz, które kobiety w ciąży bardzo często wpisują w wyszukiwarkę internetową. Wiele osób ma choć minimalną wadę wzroku i nosi okulary. W internecie możemy natknąć się na wiele, nie zawsze prawdziwych informacji. Dlatego warto wszystkie wątpliwości zawsze wyjaśniać z lekarzem prowadzącym ciążę. Ginekolog, który zna nas, od początku monitoruje przebieg ciąży i przeprowadzi skrupulatny wywiad z pacjentką może postawić trafną diagnozę i wystosować najlepsze zalecenia.
Czy wada wzroku oznacza cesarskie cięcie u młodej mamy? Niekoniecznie. Aby wada wzroku kwalifikowała kobietę do cesarki, musiałaby być naprawdę znacząca. Duża wada wzroku to taka powyżej 20 dioptrii. A przy takiej wadzie (i na przykład przy innych chorobach współtowarzyszących) lekarze niekiedy w ogóle odradzają zachodzenie w ciążę. Inne wady wzroku, które kwalifikują kobiety do cesarskiego cięcia to między innymi odklejająca się siatkówka, jaskra. Podkreślmy raz jeszcze, przy decyzji o cesarskim cięciu brana jest pod uwagę nie tylko wada wzroku, lecz ogólny stan zdrowia pacjentki. Zalecenia ginekologów mogą być inne dla różnych kobiet z taką samą wadą wzroku.
Wszystkie przyszłe mamy uspokajamy więc – poród siłami natury przy wadzie wzroku jest możliwy, a co najważniejsze bezpieczny. Oczywiście warto w ciąży odwiedzić okulistę i zbadać wzrok. Ekspert zbada ciśnienie wewnątrzmigdałkowe i stan siatkówki. Pamiętajmy także, aby zawsze zgłaszać problemy ze wzrokiem lekarzowi prowadzącemu ciążę. Należy także poinformować lekarza o tym, czy w naszej rodzinie zdarzały się poważne wady wzroku.
Ciąża wpływa na organizm kobiety we wszystkich aspektach. Jednym z nich może – ale nie musi – być wzrok. Na szczęście problemy czy wady wzroku pojawiające się w ciąży są najczęściej tymczasowe. Mijają po porodzie lub zakończonym karmieniu piersią. Najczęściej na słabszy wzrok skarżą się ciężarne, które chorują także na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, jaskrę oraz panie, które stosowały terapię hormonalną w celu zwiększenia płodności.
Najczęściej w ciąży mogą wystąpić:
O dbaniu o wzrok w ciąży można więcej dowiedzieć się także u Mamy Ginekolog: