Pilates w ciąży. Jakie ćwiczenia w pierwszym trymestrze, a jakie w trzecim?

Pilates w ciąży to jedna z form ćwiczeń dla przyszłych mam, które pozwalają zachować im kondycję i lepiej przygotować się do porodu. Jakie są jego zalety? O czym należy pamiętać rozpoczynając pilates w ciąży?

Pilates: ćwiczenia dla kobiet w ciąży 

Ciąża jest dla kobiety czasem szczególnym, kiedy cały dotychczasowy tryb życia sie zmienia. Przyszła mama zaczyna przede wszystkim skupiać się na potrzebach dziecka. Jednak, aby zapewnić mu wszystko, co najlepsze do prawidłowego rozwoju, nie wystarczy jedynie dobrze się odżywiać, choć jest to niewątpliwie bardzo ważne. Równie istotne jest to, by mama zachowała dobrą kondycję lub ją uzyskała jeśli dotąd nie była zbytnią fanką sportu. Jeśli trudno ci się zmobilizować, by codziennie zapewnić sobie dawkę ruchu, wtedy warto skorzystać z oferty zajęć zorganizowanych dla ciężarnych. Jednym z nich jest pilates, czyli ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które mają za zadanie poprawę stanu mięśni: ich wzmocnienie i rozciągnięcie. 

Zobacz też: Ćwiczenia w ciąży: wskazane i zakazane. Co warto wiedzieć o aktywności ciężarnych?

Zalety pilatesu w ciąży

Jakie są zalety pilatesu w ciąży? Każda forma aktywności w przypadku ciężarnych przynosi niewspółmierne korzyści dla niej samej i dla rozwijającego się dziecka. Pamiętajmy jednak, że nim rozpoczniemy ćwiczenia należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jest to niezwykle ważne, gdyż istnieją przypadki, kiedy podejmowanie wysiłku fizycznego jest niewskazane. Dla kobiet, których ciąża przebiega w sposób prawidłowy, prawdopodobnie nie będzie przeciwwskazań do rozpoczęcia treningów.

Zalety pilatesu w ciąży to przede wszystkim:

  • złagodzenie występujących w ciąży dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa, zaparcia, obrzęki nóg
  • zapobieganie powstawaniu rozstępów, dzięki utrzymaniu prawidłowego napięcia mięśni
  • przeciwdziałanie powstawaniu zjawiska nietrzymania moczu
  • wzmocnienie grupy mięśni dna miednicy, szczególnie narażonych na uszkodzenia podczas porodu

Pilates w pierwszym trymestrze ciąży - jakie ćwiczenia można wykonywać w 1 trymestrze ciąży?

Pilates w pierwszym trymestrze ciąży to nie tylko ćwiczenia wzmacniające. To także możliwość bliższego poznania swojego ciała, które ulega nieustannym zmianom. Z tygodnia na tydzień kobieta w ciąży inaczej się czuje i wygląda. Jej punkt ciężkości stopniowo ulega przesunięciu. Dzięki ćwiczeniom (począwszy od 1 trymestru ciąży) zmiany te zachodzą łagodniej, a ciężarna radzi sobie z nimi zdecydowanie lepiej. Pilates ponadto w swoich założeniach powinien zapewniać relaks i rozluźnienie, co jest niezwykle istotne w tym szczególnym czasie.

Jeśli chodzi o intensywność to w pierwszym trymestrze ciąży pilates jest idealnym rozwiązaniem - możemy dobrać ćwiczenia tak, aby nie wymagały od nas dużego wysiłku, a jednocześnie przyniosły znaczące efekty.

Zobacz wideo Sport a ciąża

Pilates w drugim trymestrze ciąży. Ćwiczenia rozciągające w ciąży: 2 trymestr

Drugi trymestr ciąży to tak naprawdę idealny czas na ćwiczenia, oczywiście pod warunkiem, że wszystko przebiega książkowo. W przypadku jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych lepiej odłożyć treningi i skonsultować ich kontynuację z lekarzem. W tym okresie większość przyszłych mam zaczyna zmagać się z dolegliwościami takimi, jak zaparcia czy bóle kręgosłupa. Pilates w drugim trymestrze pozwoli rozwiązać część z tych problemów. Poniżej znajdziesz kilka przykładów ćwiczeń, które możesz z powodzeniem wykonać w domu w 2 trymestrze ciąży:

  1. Połóż się na podłodze, nogi złącz i zegnij w kolanach. Stopy ułóż na podłodze. Robiąc wdech unieś pośladki ku górze, opuść je wydychając powietrze. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg, zapobiega powstawaniu obrzęków i żylaków bardzo częstych u ciężarnych. 
  2. Koci grzbiet: klęknij na podłodze, ręce oprzyj o podłogę, jak do pompek. Kolana rozstaw na szerokość bioder. Weź głęboki wdech i unieś plecy do góry, wyginając je w koci grzbiet. Opuszczając je w dół wykonaj wydech. To ćwiczenie bardzo pomaga przy bólu w dolnej partii kręgosłupa. Wykonać je można niemal w każdej chwili - wystarczy kilka powtórzeń, by poczuć ulgę. 

Pilates w trzecim trymestrze ciąży: czy ćwiczenia w ciąży w 3 trymestrze mogą być intensywne?

Pilates w ciąży w trzecim trymestrze jest również wskazany. Wiadomo, że intensywność ćwiczeń należy ustalić indywidualnie. Ciężarna powinna ćwiczyć, tak by czuć się komfortowo. Nie można się forsować - to nie czas na ustanawianie rekordów. Treningi należy potraktować bardziej jako formę rozluźnienia. Ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży powinny być ukierunkowane przede wszystkim na przygotowanie do zbliżającego się porodu, a więc koncentrować się na okolicy mięśni dna miednicy. 

Zobacz też: Pilates po porodzie. Propozycje ćwiczeń [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.