Jak to jest być w ciąży z "tęczowym dzieckiem"? Niewiele mam o tym mówi

Tęczowe dzieci to termin znany raczej jedynie w kręgu rodziców. Oznacza dziecko, które urodziło się po poronieniu. Czego się spodziewać w ciąży z "tęczowym dzieckiem"?

Tęczowe dzieci, czyli ciąża po stracie

"Tęczowe dzieci", czy "dzieci tęczy" to pojęcie znane w kręgu rodziców. Oznacza dziecko, które urodziło się po stracie - po poronieniu, urodzeniu martwego dziecka lub dziecka, które zmarło po porodzie. Tęczowe dziecko oznacza promyk nadziei, jak tęcza, która wychodzi po deszczu. Pojęcie niesie duży ładunek emocji. Z jednej strony pojawia się radość związana z narodzinami dziecka, ale w każdym rodzicu jest smutek, żal i żałoba po utraconym dziecku. Jak wygląda ciąża z "tęczowym dzieckiem"?

Wiele osób uważa, że ciąża dla kobiety po stracie oznacza same pozytywne emocje. Że nowe dziecko otwiera zupełnie nowy rozdział w życiu i wymazuje z pamięci dawne emocje i myśli. Niestety ciąża z "tęczowym dzieckiem" jest zupełnie inna.

Kobietom towarzyszą różne emocje. Radość miesza się z lękiem, że coś znów może pójść nie tak. Dlatego wiele z nich decyduje się, żeby przez długi czas nie dzielić się informacją o ciąży z najbliższymi. Na stronie mother.ly czytamy, że zdecydowanie się na kolejną ciąże po stracie jest heroiczne. Nic nie porusza tak bardzo światem przyszłych rodziców jak strata dziecka, przejście przez żałobę i ponowne zajście w ciążę. 

Mila Jovovich wyznała: "mam tęczowe dziecko". Co to oznacza?

Jak wygląda ciąża z "tęczowym dzieckiem"?

Przechodzenie przez proces żałoby

Jest to proces dla każdego unikalny i indywidualny. Nie ma określonego czasu, w którym powinien się zamknąć. Jest nieprzewidywany. Są momenty, kiedy wydaje nam się, że z niego wyszliśmy i wtedy wraca. Żałoba może objawiać się na różne sposoby - wylane łzy, obawy o dziecko i siebie, zamartwianie, które tylko na chwilę jest uspokajane po wizytach u lekarza. 

Stres, który uniemożliwia funkcjonowanie

Stres, niepokój, obawa, zamartwianie się, płacz. Często te uczucia uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Sprawiają, że mamy z "tęczowymi dziećmi" mają problemy ze snem, brak apetytu, nie mogą skupić się na pracy, ani nie są w pełni obecne w domu.

Oczekiwanie na kroki milowe z niepokojem

Każda przyszła mama czeka na pierwsze pojawienie się brzuszka, usłyszenie bicie serca, wiadomość o płci, wchodzenie w kolejne trymestry. Mama z "tęczowym dzieckiem" czeka na nie z dużym niepokojem i stresem, który nie pozwala jej się cieszyć ciążą. 

Poczucie winy

Mamy po stracie nie pozwalają sobie na radość podczas kolejnej ciąży. Czują, że beztroskie cieszenie się wybieraniem wyprawki czy szukanie imion dla dziecka jest nie fair w stosunku do tego dziecka utraconego. Mama myśli też o tym, jak inni postrzegają jej drugą ciążę i boi się ocenienia, że zapomniała o poprzedniej. 

Zazdrość

Mamy nie mogą się nadziwić, jak ktoś inny może przechodzić ciążę bez trosk. Za każdym kiedy widzą, że ktoś ogłasza ciążę przed ukończeniem pierwszego trymestru, organizuje przyjęcie z okazji ogłoszenia płci dziecka czy chwali się na Instagramie zdjęciem z każdego usg, to czują ukłucie zazdrości. 

To tylko niektóre z uczuć, które towarzyszą przyszłym mamom.

Co robić, żeby pomóc mamie z "tęczowym dzieckiem"?

  • pomyśl, że jednoczesna żałoba po utraconym dziecku i radość z nowej ciąży jest w porządku. Możesz sobie an to pozwolić.
  • są grupy wsparcia dla rodziców po stracie on line, a także organizowane są spotkania, znajdziesz je tutaj 
  • mów ginekologowi o swoich obawach. Rozmowa z ekspertem, który na co dzień widzi setki kobiet w podobnej sytuacji bardzo pomaga. Ginekolog oceni ryzyko, opowie, jak rozwija się twoje dziecko. Świadomość i wiedza uspokaja. 
  • jeśli czujesz się na siłach, podziel się swoimi obawami także z przyjaciółkami. Będziesz zaskoczona, ile kobiet jest w podobnej sytuacji, co ty. 
Zobacz wideo
Więcej o: