Czym jest "anielskie dziecko"? Ten termin jest bliski sercu rodziców

"Anielskie dziecko" obok "dziecka tęczy" i "dziecka słonecznego" to określenia znane głównie w kręgu rodziców. Symbolizują stratę i ból, który jej towarzyszy przez długi czas. Czym jest zatem określenie "anielskie dziecko"?

"Anielskie dziecko" - co symbolizuje?

Postać anioła towarzyszy nam na co dzień w życiu i symbolizuje czystość, niewinność, nieśmiertelność, duchowość, doskonałość i nieskazitelność. Anioł to postać nadprzyrodzona, która jest posłańcem z niebios i pośredniczy między Bogiem a człowiekiem. Określenie zatem jest bliskie sercu rodziców. "Anielskie dziecko" jest powiązane z innymi, nietypowymi terminami, które funkcjonują w społeczności rodzicielskiej - "słoneczne dziecko" oraz "dziecko tęczy". 

Czym jest dziecko tęczy. Wielu rodziców nie zna tego terminu. "Nikt o tym nie mówi, to tabu" 

Co oznacza termin "anielskie dziecko" i czym jest dla rodziców?

"Anielskie dziecko" to pojęcie odnoszące się do dziecka, które umiera podczas porodu lub w wkrótce po urodzeniu. Stwierdzenie ma na celu dać otuchę rozpaczającym rodzicom i nadzieję, że ich dziecko jest jednym z aniołów i że będzie zawsze blisko rodziny, w ich sercu i myślach. To sposób na odniesienie się do straty dziecka, pozwalający ją zaakceptować.

Poronienie dla każdej matki to jak podwójna śmierć. Kobieta przeżywa utratę zarówno dziecka, ale i siebie jako matki. Towarzyszy tej sytuacji uczucie żalu i poczucie ogromnej winy. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie mieć wsparcie bliskich osób. 

Czym jest "słoneczne dziecko"? Reprezentuje spokój przed burzą

Najważniejsze, żeby matka nie została sama

Amerykańskie Stowarzyszenie Kobiet w Ciąży stwierdziło, że szczególnie dotkliwe dla kobiety może być opuszczenie szpitala bez dziecka. Mając na uwadze ten fakt ważne jest, aby rodzice mieli przestrzeń do dzielenia się tak złymi emocjami. Pewną formą ukojenia dla rodziców może być terapia, odprawienie nabożeństwa żałobnego czy dzielenie się swoimi przeżyciami na grupach wsparcia w Internecie.

Zobacz wideo Kiedy poronienie sygnalizuje, że w przyszłości będziemy mieć problemy z utrzymaniem ciąży?
Więcej o: