Zapłodnienie - kiedy do niego dochodzi? Objawy i przebieg zapłodnienia u kobiety

Zapłodnienie to proces, który prowadzi do ciąży. Może dojść do niego przez kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, jednak nie zawsze da się precyzyjnie określić ten czas.

Aby kobieta mogła zajść w ciążę, musi dojść do zapłodnienia. Staje się to możliwe podczas stosunku seksualnego, jednak tylko wówczas, gdy dojdzie do penetracji, czyli w wypadku, kiedy penis partnera znajdzie się w kobiecej pochwie. Wszelkie inne aktywności seksualne nie będą prowadziły do zapłodnienia. W trakcie cyklu miesiączkowego wyróżnia się zwykle kilka dni płodnych, podczas których może do niego dojść. Jeśli para nie planuje ciąży, powinna wybierać na moment zbliżenia dni z początku lub końca wspomnianego cyklu.

Zobacz też: Jak zajść w ciążę - owulacja, dni płodne, stres. Co ma wpływ na zapłodnienie?

Zapłodnienie: objawy. Czy występują?

Jeśli chodzi o zapłodnienie, objawy jako takie nie występują. Cały proces odbywa się niepostrzeżenie, a kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości ani związanego z nim dyskomfortu. Właściwie, że do niego doszło, kobieta dowiaduje się zwykle, gdy miesiączka nie pojawia się wtedy, gdy powinna. W takim wypadku najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie paskowego testu ciążowego z moczu. Ma on za zadanie zbadać stężenie hormonu beta HCG (gonadotropina kosmówkowej), który produkuje zarodek. Jeśli zapłodnienie rzeczywiście nastąpiło, dopiero wówczas w moczu kobiety będzie można stwierdzić jego obecność. Test raczej nie okaże się skuteczny, jeśli przeprowadzi się go we wcześniejszym czasie, ponieważ stężenie gonadotropiny będzie nieznaczne, by ją wykryć.

O to, że do zapłodnienia nie dojdzie, można być spokojnym w razie, gdy nie dojdzie do aktu penetracji. Bez znaczenia okaże się też kontakt pochwy z bielizną czy prześcieradłem zawierającymi plamy spermy, ponieważ męskie plemniki znajdujące się na powietrzu bardzo szybko giną. Kobieta nie zajdzie w ciążę również wtedy, gdy jedno z partnerów jest całkowicie bezpłodne.

Zapłodnienie – kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej? Możliwości jest kilka. Zapłodnienie oznacza nic innego, jak proces, w którym komórki rozrodcze łączą się ze sobą. Kiedy plemnik wnika do komórki jajowej, powstaje zarodek, dający początek płodowi rozwijającemu się w macicy przez dziewięć miesięcy. Trwa to mniej więcej od jednej do dwóch dób. Najczęściej (przyjmuje się to za normę w przypadku bardzo regularnych miesiączek) zapłodnienie może mieć miejsce między dziesiątym a osiemnastym dniem cyklu miesiączkowego. W przypadku kobiet, u których miesiączka pojawia się nieregularnie, czasem trudno jest określić przewidywany termin dobry na zapłodnienie komórki jajowej.

Owulacja, czyli jajeczkowanie, następuje około czternastego dnia przed kolejną menstruacją. Prawdopodobieństwo zapłodnienia zależy od tego, jak długo będzie trwało samo jajeczkowanie. Mimo że do zapłodnienia zwykle dochodzi w okresie kilku dni przed owulacją, może zdarzyć się też zapłodnienie po owulacji. Choć dni płodne da się wyliczać przy wykorzystywaniu specjalnie opracowanych kalkulatorów, nie można im ślepo ufać. Tak naprawdę na cykl miesiączkowy ma wpływ wiele rzeczy. Dni płodne mogą się przesunąć w wyniku nagłego stresu, różnego rodzaju chorób, w tym nawet zwykłego przeziębienia, a także przemęczenia organizmu. Innymi przeszkodami na drodze do ciąży mogą być zaburzenia hormonalne, zmiany klimatyczne, lub też pity alkohol. Gdyby parze zależało na zapłodnieniu, kobieta może wykonać test owulacyjny.

Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność

Zapłodnienie – przebieg całego procesu

Przebieg zapłodnienia podlega pewnym regułom, które powtarzają się właściwie za każdym razem. Przede wszystkim, do procesu może dojść wyłącznie w określonych warunkach. Gdy trwa jajeczkowanie, komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka Graffa. Wtedy też dochodzi do przechwycenia komórki przez wypustki jajowodu, które w kolejnym kroku popychają ją w kierunku macicy. Komórkę jajową otacza specjalna, przejrzysta otoczka, a także warstwa komórek pęcherzykowych układających się w specyficzny wieniec promienisty.

Istotną informacją jest fakt, że w komórce jajowej może dojść do zapłodnienia wyłącznie w przeciągu doby od rozpoczęcia tej specyficznej podróży. Z kolei plemniki wprowadzone do organizmu kobiety przez partnera żyją tam do trzech dni. Plemniki są wyposażone w witki, dzięki którym mogą się przemieszczać i tym sposobem z tylnego sklepienia pochwy przedostają się do macicy oraz jajowodów. Plemnik musi jednak przejść proces zmian zwany kapacytacją (trwa to od trzech do siedmiu godzin), by mógł przeniknąć do komórki jajowej. Należy zauważyć, że nie w każdym przypadku przy zapłodnieniu dochodzi w efekcie do ciąży. Do jej rozpoczęcia dochodzi dopiero wtedy, gdy zarodek dotrze do macicy i zagnieździ się w jej błonie śluzowej. To zajmuje mu zwykle około trzech dób.

Zobacz też: Zapłodnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.