Ból brzucha w ciąży: kiedy stanowi powody do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży zawsze budzi obawy i niepokój u przyszłej mamy. Jest to naturalna reakcja. Czy jednak zawsze ból brzucha w ciąży oznacza coś niepokojącego? Otóż nie. Niemniej jednak dla własnego spokoju i bezpieczeństwa dziecka zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli ból brzucha w ciąży budzi nasz niepokój. Ból taki może bowiem być sygnałem poważnych kłopotów.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Ból brzucha w ciąży to jeden z najczęstszych objawów, które mogą dotknąć kobiety na każdym etapie jej rozwoju. Po tym jak kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży zazwyczaj zdecydowanie uważniej zaczyna obserwować swój organizm. Każdy dyskomfort czy ból sprawia, że czuje się ona niepewnie. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży nie zawsze świadczy o czymś złym. Organizm znajduje się wtedy w szczególnym czasie - przygotowuje się do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków rozwoju. Zarodek zagnieżdża się, a macica stopniowo rozszerza i powiększa. Może to powodować lekkie dolegliwości bólowe. Nie wolno jednak wtedy samodzielnie przyjmować żadnych leków. Lepiej spróbować chwilę odpocząć, położyć się, a ewentualne zastosowanie medykamentów każdorazowo skonsultować z lekarzem. Jeżeli ból w podbrzuszu jest intensywny i towarzyszą mu skurcze natychmiast udaj się do lekarza. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze kobieta narażona jest na zwiększone ryzyko poronienia, dlatego nigdy nie można lekceważyć takich objawów.

Ból podbrzusza w ciąży: 2 trymestr

Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży to najczęściej prawidłowy objaw. Świadczy o tym, że nasz maluch rośnie, nabiera masy i intensywnie porusza się w macicy, co dla kobiety odczuwane jest czasem jako ból w podbrzuszu. Powiększająca się macica rozciąga podtrzymujące ją więzadła. Ten proces może powodować charakterystyczne uczucie "ciągnięcia" w pachwinach. Powiększona macica zaczyna też uciskać inne narządy np. pęcherz moczowy, co także wywołuje bóle w podbrzuszu.

Kłujący ból brzucha w ciąży. Jak postępować?

Kłujący ból brzucha w ciąży o ile występuje samodzielnie, może świadczyć o pojawieniu się zgagi w naszym przełyku. Jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, wtedy stan taki może świadczyć o wystąpieniu ciąży pozamacicznej. Może to także zwiastować poronienie lub odklejenie łożyska. W takim wypadku należy jak najpilniej skontaktować się z lekarzem. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Ból brzucha: niegroźne przyczyny

Ból brzucha w ciąży odczuwa niemal każda przyszła mama. Do niegroźnych przyczyn bólu brzucha na pewno zaliczają się bóle wywołane ruchami płodu. Około połowy ciąży dziecko jest na tyle duże i silne, że sprawnie porusza się w macicy i raz po raz wykonuje kopnięcia, które mama może boleśnie odczuwać. Ból brzucha może być związany także z występowaniem niegroźnych skurczów Braxtona - Hicksa. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Kobieta może odczuwać je co kilka godzin przez dłuższą chwilę. Uczucie im towarzyszące to napięty i twardniejący brzuch, który po chwili wraca do normy.

Ból brzucha: groźne przyczyny, które wymagają konsultacji lekarskiej

Sam ból brzucha w ciąży przeważnie nie oznacza nic groźnego. Jednak często towarzyszą mu inne objawy, które wskazują, że kobieta bezzwłocznie powinna udać się do lekarza. Kiedy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych może to wskazywać na odklejanie się łożyska, ale też być objawem poronienia albo rozpoczęcia przedwczesnego porodu. Jeśli z kolei bólom brzucha towarzyszą wymioty, biegunka czy gorączka to może świadczyć o tym, że ciężarna uległa zatruciu pokarmowemu lub pojawiło się u niej zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego. Wówczas niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Ból brzucha w ciąży jak na okres. O czym świadczy?

Ból brzucha w ciąży przypominający ból jak na okres, zwłaszcza pod koniec ciąży może świadczyć o tym, że przyszedł czas rozwiązania. Poród bowiem rozpoczyna i przejawia się skurczami macicy. W czasie miesiączki również mają miejsce takie skurcze, tylko o zdecydowanie mniejszym nasileniu. Skurcze te nie dają wtedy także tak intensywnych wrażeń bólowych. Jeśli do terminu rozwiązania nie zostało dużo czasu, a ty odczuwasz bóle brzucha jak na okres, wówczas warto dla własnego spokoju udać się do lekarza, aby sprawdził czy nie rozpoczęła się akcja porodowa. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentów i torby porodowej.

Zobacz też: Tęczowe dziecko - co to znaczy? Ludzie często mylą pojęcia. To prawdziwe wiąże się z przykrym doświadczeniem rodziców

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.